Tvrtka Saše Pozdera, uhićenog u korupcijskoj aferi u kojoj je 'pao' i bivši ministar Vili Beroš, poslovala je i u Srbiji, i to iznimno uspješno u posljednje dvije godine, objavila je Nova.rs. Kako navode, bolnice u Srbiji sklopile su više od 40 ugovora s Pozderovom Medical Innovation Solutions, a radi se o milijunskim iznosima. Tvrtka je u početku bila u gubitku, no u posljednje dvije godine radi se o velikom rastu dobiti.
Među institucijama koje su kupovale opremu od Pozderove tvrtke su Opća bolnica u u Boru, gradska uprava Bor, ali i Univerzitetski klinički centar Srbije, UKC Niš, Dom zdravlja Niš, Institut za kardiovaskularne bolesti Dedinje, KBC Dr Dragiša Mišović, RFZO, Ministarstvo obrane i brojne opće bolnice širom Srbije.
– Do prije nekoliko godina radio je za švedsku tvrtku Getinge group, koja je jedna od najvećih svjetskih kompanija za proizvodnju medicinske opreme. U sklopu grupacije Getinge djelovala je tvrtka Maqut, na čije je čelo postavljen, a izrađuju najbolje kirurške stolove na svijetu. No, Pozder je manipulirao s prodajom, iznajmio je neke uređaje i prijavio ih kao da su prodani, a bilo je tu i drugih sličnih malverzacija. Šveđani su shvatili što radi pa su mu dali otkaz – kaže izvor Nova.rs o Pozderu. Rekao je i da ne postoji zdravstvena ustanova u Srbiji koja nije nabavljala bar dio opreme od Pozdera.
Podsjetimo, glavni državni odvjetnik Ivan Turudić u utorak je odlučio da je USKOK, a ne Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) nadležan za slučaj povezan s ranije pritvorenim bivšim ministrom zdravstva Vilijem Berošem. Nakon što je USKOK u petak objavio da su zbog sumnje u korupciju uhitili Beroša, predstojnika zagrebačke Klinike za neurologiju KBC Sestre milosrdnice i člana uprave jedne zagrebačke poliklinike Krešimira Rotima te poduzetnika Sašu Pozdera, EPPO je priopćio da je pokrenuo istragu protiv Beroša i još sedam osoba.
Mediji su otkrili da su među njima i Hrvoje Petrač te dvojica njegovih sinova - Nikola, koji je zajedno s ocem i dalje nedostupan hrvatskom pravosuđu, te Novica, koji se predao u ponedjeljak navečer. U petak nakon uhićenja Državno odvjetništvo (DORH) zatražilo je žurnu dostavu izvješća i cjelovitog spisa od EPPO vezanog uz Berošev slučaj, dok je EPPO zatražio od DORH-a da njihov spis ustupi europskom tužiteljstvu. Glavni državni odvjetnik Ivan Turudić najavio je da će uskoro odlučiti je li u ovom slučaju nadležan USKOK ili EPPO.
Sudac istrage zagrebačkog Županijskog suda u subotu je po zahtjevu EPPO-a odredio istražni zatvor petorici osumnjičenih u njihovom dijelu istrage povezane s nabavom precijenjenih medicinskih uređaja. No, sa suda su u Remetinec iz te skupine tada odvedeni samo Tomo Pavić iz krapinskog područnog ureda Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje te ravnatelj dječje bolnice u Klajićevoj Goran Roić. Svima je istražni zatvor određen zbog opasnosti od utjecaja na svjedoke i ponavljanja nedjela, a trojici Petrača i zbog opasnosti od bijega.
Za razliku od USKOK-a, u čijoj se istrazi ne spominju ni trojica Petrača, EPPO Beroša tereti za primanje mita, a Turudić je ranije na konferenciji za novinare kazao da bivšeg ministra sumnjiče za trgovanje utjecajem, dok je mito primila 'druga osoba'. EPPO je, pak, izvijestio kako sumnja da je Beroš u zamjenu za primljeno mito odobravao nabavu operacijskih mikroskopa po neosnovano uvećanim cijenama te osigurao sredstva za financiranje javne nabave.
S druge strane USKOK, na čiji je zahtjev ranije u subotu određen istražni zatvor Berošu i Pozderu, dok je Rotim pušten da se brani sa slobode, tvrdi da se trojac udružio radi plasiranja i prodaje medicinskih uređaja jednog austrijskog proizvođača bolničkim ustanovama u državnom vlasništvu. USKOK sumnja da je Pozderovoj tvrtki pribavljena korist od gotovo pola milijuna eura, dok je po sumnjama EPPO-a cijena operacijskih mikroskopa kupljenih su na štetu hrvatskog državnog proračuna neosnovano uvećana za gotovo 620.000 eura.
FOTO Pogledajte privođenje Beroša na sud: U lisicama i uz osmijeh prošao pokraj novinara
Zar je SOA toliko nesposobna da joj sve ovo promiče?