Šteta za Inu navodno prelazi milijardu kuna, protuzakonita zarada Damira Škugora i njegova oca je gotovo pola milijarde kuna, dok je Goran Husić profitirao za preko 90 milijuna kuna, a Josip Šurjak za 68,9 milijuna kuna.
Za svih petero uhićenih zbog malverzacija s prirodnim plinom koje Uskok sumnjiči za zločinačko udruženje, zlouporabe povjerenja u gospodarskom poslovanju, pomaganja u tom nedjelu i pranja novca određen je jednomjesečni istražni zatvor u nedjelju navečer na zagrebačkom Županijskom sudu.
Tijek događaja:
15:05 - U trenutku najveće energetske krize u posljednjih 40 godina koja je osvijestila potrebu da vlasništvo nad kompanijama od nacionalnog interesa poput INA-e i HEP-a bude u državnom vlasništvu, Hrvatska se suočava sa jednom od najvećih pljački od svog osamostaljenja na ovamo. Slijedom informacije o nezakonitom trgovanju prirodnim plinom u INA-i kojim je kompanija oštećena za više od milijardu kuna, nameću se brojna pitanja o tome tko je sve znao i prešutno odobravao koruptivno djelovanje pojedinaca obuhvaćenih prvim krugom istrage. I dok čekamo rezultate istrage, jedna stvar je već sada jasna: bez upliva politike i prešutnog odobrenja na najvišoj državnoj razini, pljačka ovih razmjera jednostavno ne bi bila moguća.
Iako se aktualni ministar gospodarstva Davor Filipović od svega ograđuje, štiteći i svoga prethodnika Ćorića i cijelu Vladu, nevjerojatno je kako su malverzacije prošle ispod radara internih, upravljačkih i nadzornih struktura INA-e. Postavlja se pitanje tko i kako upravlja ovom strateški važnom kompanijom, tko sklapa Ugovore, tko ih potpisuje i nadzire? Tko postavlja četvrtu, treću, drugu i prvu liniju upravljanja, tko je odgovoran za funkcioniranje sustava? Je li Vlada upozorena na nezakonitosti i zašto nije reagirala? Do kuda sežu kraci ove hobotnice i tko koga u ovoj priči štiti?
Iako ministar gospodarstva sada najavljuje reviziju plinskog poslovanja INA-e i svih Ugovora, pravo pitanje je zašto se takva revizija ne provodi redovito u svrhu osiguravanja pozitivnog poslovanja i daljnjeg razvoja INA-e?
Ina nije i ne može biti samo jedna u nizu kompaniju na tržištu. INA je strateški važna kompanija za Hrvatsku, a plin iz domaćih bušotina najvrjedniji resurs koji država mora nadzirati i njime racionalno upravljati. Danas, u vrijeme najveće energetske krize od 2. svjetskog rata, važnost tvrtki poput INA-e i HEP-a dolazi do punog izražaja. Iako je premijer Plenković prije više od pet godina najavio povratak INA-e u vlasništvo države i otkup dionica od MOL-a, to se nije dogodilo'', navodi u priopćenju Romana Jerković hrvatska zastupnica u EU parlamentu.
Jerković smatra kako je ova afera rezultat neriješenih odnosa na relaciji INA-MOL i kako je zapravo ključno pitanje zašto Vlada ne poduzima nikakve korake za vraćanje INE u hrvatsko vlasništvo nakon što je Ustavni sud odbio Sanaderovu tužbu na presudu kojom je prepustio upravljačka prava u Ini mađarskom MOL-u. ''Odbijanjem Sanaderove tužbe Vlada ima jasnu pravnu situaciju te su stvorene sve pretpostavke da se pravnim putem poništi štetan upravljački ugovor kojim je mađarska strana stekla nedozvoljenu prednost u upravljanju kompanijom koja je od nacionalnog interesa za Republiku Hrvatsku. Po sili zakona, taj ugovor je pravno ništetan i direktna posljedica kaznenog djela. Nadam se da će premijer Plenković znati objasniti hrvatskoj javnosti zašto odbija provesti odluku hrvatskih sudova i time nastavlja raditi protiv nacionalnih interesa“.
14:40 MOL Grupa oglasila se priopćenjem te osudila postupke Škugora i njegovih partnera. Kako su istaknuli, članice MOL Grupe predložit će pokretanje temeljite i detaljne istrage kako bi se razumjeli svi dijelovi slučaja Škugor, uključujući i kontrolni mehanizam unutar Ine.
- MOL Grupa je nažalost u subotu doznala za slučaj Škugor iz hrvatskih medija. Tvrtka osuđuje postupke Škugora i njegovih partnera. MOL Grupa zahvaljuje Uredu za sprječavanje pranja novca, PNUSKOK-u i USKOK-u na radu u razotkrivanju slučaja Škugor. Tvrtka na sve načine surađuje s nadležnim tijelima te će poduzeti sve potrebne korake kako bi se šteta po Inu svela na minimum.
Cijelo priopćenje iz MOL-a pročitajte ovdje. <<<
14:28 Premijer Andrej Plenković čestitao je u ponedjeljak svim koji su sudjelovali u razotkrivanju afere u Ini istaknuvši kako sustav funkcionira te da su sve državne institucije reagirale brzo i učinkovito. - Dobro je da pravna država funkcionira, i institucije sustava, Ministarstvo financija i suradnja s pravosudnim tijelima. Najvažnije je da su sredstva u blokadi čeme se osiguralo da bude što manje financijske štete - izjavio je Plenković.
Cijelu premijerovu izjavu pročitajte ovdje. <<<
14:25 INA će pokrenuti postupak raskida radnog odnosa s Damirom Škugorom, revidirati sve postojeće ugovore o prodaji plina i pokrenuti sve moguće pravne radnje, poručili su danas iz te kompanije u priopćenju. - Damir Škugor, koji je menadžer tri razine ispod Uprave Ine, imao je ovlasti potpisivati ugovore u vrijednosti do 20 milijuna eura uz supotpis njegovog zamjenika. Sukladno svojim ovlastima, Damir Škugor je potpisnik svih ugovora koji su predmet istrage - stoji u priopćenju.
Cijelo priopćenje Uprave Ine pročitajte ovdje. <<<
12:49 - Ono što je pitanje koje si moramo postaviti, i to je vrlo jasno artikulirao ministar Filipović, da vidimo koje su to poslovne procedure koje su takve da je ovakvo nešto moguće - rekao je ministar Davor Božinović.
- Kada se angažira represivni sustav to onda znači da treba skupiti dokaze da bi bila održiva kaznena prijava i ona će se, naravno u ovom razdoblju i nakon izuzimanja dokumentacije, dodatno osnažiti - rekao je Božinović.
- Kako je uopće bilo moguće da nitko u kompaniji ne primijeti da se događaju takve transakcije koje su svakome sumnjive - dodao je Božinović.
12:25 Predsjednik SDP-a Peđa Grbin rekao je u ponedjeljak da je ovo što se dogodilo u Ini jedna od najvećih pljački Hrvatske poručivši da se radi o odgovornosti premijera Andreja Plenkovića i ekipe koje je postavio u Inu te zbog toga trebaju otići. "Ovo čemu svjedočimo u zadnja dva dana je jedna od najvećih pljački u povijesti Hrvatske. Pljački koja se dogodila u trgovačkom društvu u kojem je Hrvatska najveći suvlasnik i ima preko 40 posto udjela", rekao je Grbin na konferenciji za medije vezanoj uz malverzacije u Ini.
Ističući kako nije šokiran što se na čelu "te priče" nalazi osoba sa HDZ-ovom iskaznicom, Grbin je rekao i da je ironično da je na čelu Nadzornog odbora Ine i na čelu Visokog časnog suda HDZ-a Damir Mikuljan koji nije vidio da mu se pred nosom krade najmanje milijarda kuna. "HDZ-ovci iz kruga Andreja Plenkovića bili su poslani u Inu da kontroliraju što se tamo događa. I gle čuda, nisu primijetili da HDZ-ovac u Ini krade. I ne jedu kunu, deset kuna, tisuću kuna - milijardu", kazao je.
Grbin smatra kako će se takve stvari događati sve dok "HDZ-ova šapa stoji na našim poduzećima". Uz to, upitao se i je li ovakvih ugovora bilo još. Ocijenio je da je ovaj otkriven samo zbog djelovanja Poreznog Uskoka, tijela koje je prije šest godina Plenkovićev HDZ pokušao ukinuti, a što su oporba i mediji spriječili. "Pokušali su ga ukinuti, nisu uspjeli", poručio je.
11:30 Šef Ureda za sprječavanje pranja novca Ante Biluš, ravnatelj Porezne uprave Božidar Kutleša te ministar financija Marko Primorac održali su konferenciju za medije.
“Ovo je specifičan slučaj jer je rezultirao blokadom najvećeg iznosa u povijesti Ureda, radi se oko 813 milijuna kuna u osam poslovnih banaka na 16 računa, u 6 otvorenih investicijskih fondova. Identificirane su i blokirane nekretnine stjecane u ovom postupku”, rekao je Biluš.
Ministar je istaknuo kako ne može govoriti o detaljima, ali da je i on ''i kao građanin i kao ministar jako znatiželjan i nestrpljiv da dobijemo čim prije odgovor na sva pitanja''. Potvrdio je i da bi mu spomenuti novac koji je ''procurio'' iz Ine dobro došao u planiranju mjera na kojima sada radi.
10:15 Sastanak je vrlo brzo završio, a članovi uprave Ine izašli su već nakon 45 minuta. Odbili su dati ikakve izjave za novinare, javlja N1.
9:35 O cijeloj aferi oglasila se i bivša premijerka Jadranka Kosor koja je kritizirala brzinu reakcije političara. Komentirala je kako bi očekivala neki izvanredni sastanak, ali to je izostalo.
9:00 Počeo je izvanredan sastanak u ini koji je sazvao ministar gospodarstva Davor Filipović. Sastanak je počeo oko 9 sati, a ministar Filipović prije sastanka se obratio novinarima te istaknuo kako je 'sporni ugovor potpisan dva mjeseca prije njegovog ulaska u nadzorni odbor Ine'.
Slučaj će u 11 sati komentirati u Ministarstvu financija i resorni ministar Marko Primorac uz šefa Ureda za sprječavanje pranja novca Antu Biluša i ravnatelja Porezne uprave Božidara Kutlešu.
Škugor zanijekao krivnju
U akciji koju su u subotu pokrenuli Uskok i policija na meti istražitelja našli su se direktor u Ini Damir Škugor, predsjednik Hrvatske odvjetničke komore (HOK) Josip Šurjak, njegov poslovni partner Goran Husić s kojim je suvlasnik tvrtke OMS Upravljanje, Škugorov otac Dane te predsjednica uprave tvrtke Plinara istočne Slavonije Marija Ratkić.
Na računu tvrtke OMS-Ulaganje ostalo još preko 200 milijuna kuna protuzakonito ostvarene odbiti.
Škugor je zanijekao krivnju te je u obrani naveo da je plin OMS upravljanju prodavan po fiksnim cijenama, dok ga je OMS kasnije preprodavao po varijabilnim. Škugor je, kako se doznaje, iskazivao da je način na koji se prodaje plin poslovna politika Ine, da se plin po fiksnim cijenama prodaje mnogim tvrtkama te da u donošenju tih odluka prije njega sudjeluju i druge službe Ine. Osim toga, on i Šurjak su, branio se, prijatelji godinama, Husića, kako tvrdi ne poznaje, a njegov otac Dane Škugor, umirovljenik koji se bavi uzgojem maslina, navodno i nije znao da mu je na računu 460 milijuna kuna.
Kako su muljali s plinom
Podsjetimo, Škugora, koji nije samo direktor u Ini, već je i zamjenik predsjednika NO PIS-a te direktor Croplina, sumnjiči se da je ostale okupio i organizirao s ciljem da sebi i njima pribavi nepripadajuću imovinsku koriste te ošteti Inu. Prema tvrdnjama USKOK-a i MUP-a, Ina je u tima “poslovima” oštećena za više od milijardu kuna. Sumnja se da je Škugor dogovorio da se Inin prirodni plin prodaje OMS poslovanju po cijenama znatno nižim od tržišnih, a OMS ga je dalje trebao prodati po višestruko višim cijenama u inozemstvu.
Plan je bio da se dobit od te prodaje dijeli među osumnjičenicima, a Inin plin se OMS-u prodavao direktno ili preko PIS-a. Sumnja se da je Škugor do prosinca 2021. koristio PIS kao jedinog formalnog prodavatelja plina OMS-u, a nakon prosinca 2021. kao jednog od prodavatelja, a cilj tih “operacija” bio je, tvrde istražitelji, prikriti da Ina prodaje velike količine prirodnog plina OMS-u po izuzetno niskim cijenama. Škugor se sumnjiči da je bio taj koji je odredio da Husić za svoju i Šurjakovu tvrtku OMS upravljanje, inače osnovanu u studenom 2019., od Hrvatske energetske regulatorne agencije (HERA) ishoduje dozvolu za trgovinu plinom, nakon čega je povezao Husića i Mariju Ratkić. PIS je inače plin nabavljao isključivo od Ine, a ovakva trgovina odvijala se tijekom 2021. i 2022., i to na dnevnoj bazi.
Škugora se sumnjiči da je do prosinca 2021. Inin plin OMS-u prodavao po fiksnoj cijeni od 19,46 eura po mWh, neovisno kakva je bila tržišna cijena u tom trenutku. USKOK tvrdi da je OMS tijekom 2012. i 2022. tako od PIS-a i Ine kupio plin za ukupno 242,1 milijun kuna, nakon čega su tako kupljeni plin kontinuirano prodavali DXT Internacionalu SA Luxemburg i to po tržišnim cijenama koje su u vrijeme prodaje vrijedile na relevantnim platforma za prodaju plina. Konkretnije, radilo se o cijenama koje su se kretale od 210,26 eura po mWh pa na više. Takvom prodajom je, kako se sumnja, OMS od prodaje plina imao priljeve od najmanje 171,1 milijun eura, odnosno najmanje 1,2 milijarde kuna. Istovremeno, tijekom 2021. i 2022. trošak nabave tog plina mu je bio 242,1 milijun kuna, pa je, kako se sumnja, kumulirana razlika nabavne i prodajne cijene plina bila malo više od milijardu kuna.
Dragi ljudi ako ovakvi “4 liga” ovoliko kradu, što tek rade “oprezni” iz premiershipa. Hrvatska trenutno po svemu je jedna dobro organizirana mafijaška organizacija.