DALI ROK OD 12 MJESECI

Ujedinjeni narodi usvojili rezoluciju kojom traže od Izraela da okonča prisutnost na palestinskim teritorijima

FILE PHOTO: Palestinians return to the eastern side of Khan Younis after Israeli forces pulled out from the area in Khan Younis, in the southern Gaza Strip
Foto: HATEM KHALED/REUTERS
1/4
19.09.2024.
u 02:00

Hrvatska je ostala suzdržana pri glasanju prve rezolucije koju je službeno predložila Palestinska samouprava

Opća skupština Ujedinjenih naroda usvojila je u srijedu rezoluciju koju su izradili Palestinci kojom se od Izraela zahtijeva da prekine "svoju nezakonitu prisutnost na okupiranom palestinskom teritoriju" u roku od 12 mjeseci. Rezoluciju su podržale 24 zemlje, 43 su bile suzdržane, a Izrael, Sjedinjene Države i 12 drugih glasale su protiv. Hrvatska je bila suzdržana. Ovaj potez izolira Izrael samo nekoliko dana uoči odlaska svjetskih čelnika u New York na godišnje okupljanje u UN-u. Izraelski premijer Benjamin Netanyahu trebao bi se obratiti 193-članoj Općoj skupštini 26. rujna, istog dana kad i palestinski predsjednik Mahmud Abas.

Rezolucija pozdravlja savjetodavno mišljenje Međunarodnog suda pravde iz srpnja prema kojem je izraelska okupacija palestinskih teritorija i naselja nezakonita. U rezoluciji Opće skupštine pozivaju se države da "poduzmu korake prema prestanku uvoza bilo kakvih proizvoda koji potječu iz izraelskih naselja, kao i opskrbe ili prijenosa oružja, streljiva i srodne opreme Izraelu (...) ondje gdje postoje razumni razlozi za sumnju da bi se mogli koristiti na okupiranom palestinskom teritoriju". 

Ovo je prva rezolucija koju je službeno predložila Palestinska samouprava otkako je ovog mjeseca stekla dodatna prava i privilegije, uključujući mjesto među članicama UN-a u dvorani i pravo predlaganja nacrta rezolucija. Veleposlanica SAD-a pri UN-u Linda Thomas-Greenfield pozvala je zemlje da glasaju protiv. Washington, dobavljač oružja i saveznik Izraela, dugo se protivio jednostranim mjerama koje uništavaju izglede za dvodržavno rješenje.

POVEZANI ČLANCI:

Savjetodavno mišljenje Međunarodnog suda pravde nije obvezujuće, ali ima težinu prema međunarodnom pravu i može oslabiti potporu Izraelu. Rezolucija Opće skupštine UN-a također nije obvezujuća, ali ima političku težinu. U Općoj skupštini nema prava veta. Izraelski veleposlanik pri UN-u Danny Danon kritizirao je u utorak Opću skupštinu jer nije osudila napad palestinskih militanata Hamasa na Izrael 7. listopada koji je izazvao izraelski napad na Pojas Gaze pod kontrolom Hamasa. "Nazovimo ovo pravim imenom: ova rezolucija je diplomatski terorizam, korištenje alata diplomacije ne za izgradnju mostova, već za njihovo uništavanje", rekao je izraelski veleposlanik. 

>> VIDEO Pogledajte eksplozije diljem Libanona, Hezbollah: Dobit će "pravednu kaznu"

Ključne riječi

Komentara 15

SE
Serengeti
08:44 19.09.2024.

U članku krivo piše. Rezoluciju su podržale 124 zemlje, a ne 24.

KU
kublajkhan
07:47 19.09.2024.

UN? Pa čemu više služi ta organizacija? Potpuno nevažni faktor. Uz to vole parazitirati na ratovima.

ZD
Zdravko6609
08:19 19.09.2024.

Problem sa rezolucijom je sto nije receno koja je to okupirana palestinska zemlja. Koje su granice, koja naselja, koliko km kvadratnih. Ne zele se izjasniti Drugi problem je sto se rezolucije UN SVE moraju postivati. Nema izbora ovo hocu, ovoo necu. Tako treba postivati i rezoluciju 181 kojom je osnovan Izrael. Da, za one koji tvrde da je "neki stranac" rekao to je sad Izrael. Nije. Opca skupstina UN je to rekla Koliko je Hamas predan postivanju rezolucija UN pise u njegovoj povelji. Nema mira dok postoji Izrael. Rat u Gazi moze zavrsiti za 24 sata. Samo prisilite Hamas da prestane pucati po Izraelu i pusti sve taoce

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije