BRZO TJEDNO TESTIRANJE

Ukida se samoizolacija za učenike, neki su od rujna bili već 6 puta u izolaciji!

Šibenik: Nakon paznika nastava u županiji u većini škola odvijat će se regularno po modelu A
Hrvoje Jelavic/PIXSELL
26.01.2022.
u 11:53

Distribuciju testova školama obavljala bi Civilna zaštita u suradnji s nastavnim zavodima

U Hrvatskoj je od početka ove školske godine mjera samoizolacije izdana za ukupno 119.035 učenika, kako osnovnoškolaca tako i srednjoškolaca. U tom ukupnom broju mjera samoizolacije od rujna, kada je počela školska godina, njih 14-ero bilo je čak šest puta u samoizolaciji, dok je 83 istih učenika u samoizolaciji završilo pet puta. Dvaput je u samoizolaciji ove školske godine završio 22.751 učenik, dok je za 4299 učenika osnovnih i srednjih škola mjera samoizolacije izdana čak tri puta. 

Drugim riječima to znači da su učenici najmanje tri tjedna samo u ovoj školskoj godini proveli u kućama u izolaciji ne razvivši zarazu, a sada na temelju preporuka WHO-a i ECDC-ja svaka država mora uložiti napor kako bi obrazovni sustav što normalnije funkcionirao jer djeca sve teže podnose zatvorenost i izolaciju nakon tolikog trajanja borbe s COVID-19.

– Na temelju posljednjih preporuka da se uloži napor u funkcioniranje obrazovanja, a ne samo u sprečavanje širenja ove nove varijante virusa koja se jako brzo širi i vrlo ju je teško imalo usporiti, radimo na modelu ukidanja samoizolacije za učenike jer je u ovom trenutku nužno osigurati da što veći broj učenika ima normalnu nastavu u učionicama i to ne samo da savlada gradivo nego zbog njihova mentalnog zdravlja – poručili su za Večernji list iz Ministarstva obrazovanja.

Učenici bi se tako za ukidanje mjera samoizolacije izborili redovitim kućnim samotestiranjem brzim antigenskim testovima. Rezultate tih testova roditelji bi prijavljivali školi. U slučaju da je učenik na tom brzom testu negativan, roditelj bi taj rezultat upisao u učenikovu bilježnicu koju bi razrednik provjeravao svakog ponedjeljka, a u slučaju da je učenik pozitivan, roditelj obavještava razrednika koji onda tu vijest prenosi ravnatelju. Uzme li se u obzir ukupan broj učenika, ukupan broj škola i broj školskih djelatnika u Hrvatskoj, školama bi trebalo u mjesec dana isporučiti 2750.000 testova, što bi proračun stajalo oko 18 milijuna kuna mjesečno. 

Time bi svi oni na brzom testu negativni učenici nastavili fizički pratiti nastavu bez toga da svi moraju u samoizolaciju, dok bi zaraženi učenici ostali od kuće. U slučaju da se u razredu po tim brzim testovima utvrdi jedan pozitivan učenik, razredni odjel u kojem je potvrđen pozitivan učenik ponavlja testiranje u roku od dva dana od detekcije pozitivnog slučaja i rezultate ponovno prijavljuje razredniku. Distribuciju testova školama obavljala bi Civilna zaštita u suradnji s nastavnim zavodima.

– Provođenjem mjere samotestiranja potpuno bi se ukinula obveza samoizolacija za učenike koji su u školi bili u kontaktu sa zaraženom osobom, a nemaju simptome bolesti i imaju negativan rezultat testa, čime bi se povećalo praćenje nastave uživo po modelu A za sve učenike, osim za one koji su pozitivni. Samotestiranje na SARS-CoV-2 dobrovoljno je i besplatno i obavlja se jednom tjedno, preporuka je ponedjeljkom početkom prvog sata nastave. Kada se na neki drugi način, neovisno o rutinskom samotestiranju u školi, utvrdi da je neki od učenika pozitivan na SARS-COV-2, odmah po saznanju o pozitivitetu provodi se dodatno samotestiranje tog razrednog odjela, neovisno o već provedenom samotestiranju – poručili su iz Ministarstva obrazovanja.

Kako su napomenuli, ako škola procjeni da će joj biti potreban veći broj testova, u tom slučaju škola od Ministarstva obrazovanja mora zatražiti dodatnu količinu testova. Od rutinskog samotestiranja bili bi oslobođeni oni učenici koji su preboljeli COVID-19 unutar četiri mjeseca, učenici koji su preboljeli COVID-19 i nakon preboljenja cijepljeni, docijepljeni odrasli učenici, primarno cijepljeni učenici uz uvjet da je prošlo 14 dana od zadnje doze cjepiva. A što ako ne postoji potpis roditelja koji ni uz dobivene testove ne žele testirati djecu?

– Ako takav zapis i potpis roditelja ne postoji, u slučaju pojave pozitivnog učenika u tom razrednom odjeljenju izriče se mjera samoizolacije, osim ako su, kako je ranije navedeno, izuzeti od karantene sukladno uputama HZJZ-a. Škola će osigurati i predati roditeljima dovoljnu količinu testova za mjesec dana testiranja. Ako je učenik odsutan na dan kada se uobičajeno provodi testiranje, testiranje se obavlja odmah sljedeći dan kad bude prisutan u odgojno-obrazovnoj ustanovi – odgovorili su u Ministarstvu obrazovanja.

Komentara 7

ME
MediciKM
12:05 26.01.2022.

Baš me zanima čija je ovo ideja. Bože.

KG
KG002
13:38 26.01.2022.

Ukidanje samoizolacija je jedini normalan korak! A što je s vrtićkom djecom!? Neka od njih su tjednima kod kuće, roditelji na bolovanjima, a sve na račun države! Čemu? A vi koji zazivate samoizolaciju djece niste normalni! Pa ne bi psa držala zatvorenog u sobi 10 dana! To je suludo!

PV
prcko.vitamincic
13:01 26.01.2022.

I baš kada pomislimo da ministar Fuchs i ekipa iz stožera HDZ-a nemogu smisliti više nikakvu glupost... možete misliti kako će roditelji testirati svoju djecu... e moj narode...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije