Rusija i Sjedinjene Države već su naveliko u ratu. Nije to, doduše, rat u kojemu se u napadu izmjenjuju postrojbe marinaca i tenkovskih brigada, već tihi rat “ispod radara” u kojemu udarne postrojbe ne koriste puške, već računala i internet. Kibenetički rat se već naveliko razmahao.
Američko ministarstvo obrane objavilo je da su Rusi prije nekoliko dana upali u računalni sustav Bijele kuće.
Moskva je dan kasnije ustvrdila kako dnevno odbije nekoliko desetina hakerskih napada usmjerenih na računalne sustave Kremlja. Iako su odnosi između Washingtona i Moskve već dulje vrijeme izrazito hladni, u virtualnom svijetu između dviju velesila očito traje vrlo žestok rat.
Uništavaju elektrane
Računalni udari i upadi nisu ni najmanje bezazleni kao se na prvi pogled čini. Nije riječ o hakerskim napadima nekih tinejdžera kojima je domet postavljanje vlastita teksta i slike na nečiju web stranicu, već su učinci i posljedice takvih napada puno veći i složeniji.
Primarni ciljevi najčešće su povjerljivi podaci koji se nalaze na zatvorenim mrežama institucija, bilo da je riječ o sustavu nekog ministarstva, vojne postrojbe ili političkog tijela. Ponekad su napadi na računalne sustave zamišljeni s ciljem potpunog uništenja. Brišu se podaci na računalima, ruše serveri, a to može dovesti do raspada elektroenergetskog sustava napadnute zemlje, prekida željezničkog ili zračnog prometa, isključenja elektrana... Sličan napad u nekoliko je navrata prije par godina iskusio Iran čija su računala uključena u sustav centrifuga zaražena virusom Stuxienet.
Taj je napad unazadio iranski nuklearni program za nekoliko godina, a vjeruje se, što nikada nije javno dokazano, da iza tog udara stoji Izrael.U kibernetičkom ratu nema prijatelja i saveznika, svi napadaju sve, samo je pitanje kojim intenzitetom i s kakvim ciljem.
Sve ozbiljnije zemlje sada već imaju postrojbe za kibernetičko ratovanje, a broj njihovih pripadnika i lokacija najstrože je čuvana tajna. Koja ipak ponekad procuri, pa se doznalo da je postrojba 121 sjevernokorejske vojske smještena u jednom hotelu u suswjednoj Kini. Iz jednostavnog razloga, jer joj je pristup internetu tamo jednostavniji i bolji.
I MORH pod napadom
Situacija u Hrvatskoj, po tom pitanju, nije baš sjajna.
– O potrebi organiziranja kibernetičke obrane govori se kod nas već dulje vrijeme, no tek u posljednjih godinu i pol počelo se nešto ozbiljnije raditi. Problem je što ljudi koji su za to obučeni trebaju izuzetno visoku razinu specijalizacije. To nisu klasični računalni stručnjaci, već visokospecijalizirani eksperti kakvih nema puno – kaže Igor Tabak, vojni analitičar portala obris.org.
Nažalost, manjak računalnih stručnjaka i postrojba za računalno ratovanje upravo sada dolazi do izražaja. Prema našim izvorima, računalni sustavi Ministarstva obrane već su nekoliko dana pod prilično oštrim napadom a problemi se pokušavaju riješiti brisanjem podataka i kopiranjem datoteka, kazao nam je jedan izvor blizak ministarstvu obrane.
Dosadni ste vise sa tim