simbol srebreničkih majki

Umrla Hatidža Mehmedović, predsjednica udruge Majke Srebrenice

Hatidža Mehmedović
Foto: Screenshot YouTube
23.07.2018.
u 18:05

Vijest o smrt Hatidže Mehmedović potvrdili su iz ogranka Islamske zajednice u Srebrenici precizirajući kako je preminula u nedjelju navečer

Predsjednica udruge "Majke Srebrenice" Hatidža Mehmedović, jedna od žena koje su postale simbolom borbe da se sačuva uspomena na žrtve genocida nad Bošnjacima iz 1995. godine, umrla je u sarajevskom Kliničkom centru gdje se liječila od teške bolesti.  

Vijest o smrt Hatidže Mehmedović potvrdili su iz ogranka Islamske zajednice u Srebrenici precizirajući kako je preminula u nedjelju navečer.

"Naša majka i veliki borac za istinu o genocidu u Srebrenici, Hatidža Mehmedović, preselila je na ahiret", stoji u objavi.

Mehmedović je u masakru kojega su u srpnu 1995. u Srebrenici počinili pripadnici vojske i policije bosanskih Srba ostala bez supruga Abdulaha, koji je tada ima 44 godine, te bez dvojice sinova, Almira i Azmira, koji su tada imali 18 odnosno 25 godina.

"Meni je presuđeno kad su moja djeca ubijena. Moja duša, kad bi se mogla otvoriti, tugom bi prekrila cijeli svijet", kazala je Mehmedović u jednom intervjuu iz 2016. godine.

Hatidža Mehmedović
1/15

Nakon što je prognana zajedno s ostalim Bošnjacima ipak je odlučila vratiti se u Srebrenicu 2003. i tamo nastaviti borbu za dokazivanje istine o počinjenim zločinima i kažnjavanje počinitelja.

Hatidža Mehmedović posebno je ukazivala na potrebu obračuna s politikom koja je i dovela do genocida upozoravajući kako sadašnje vlasti u Republici Srpskoj pokušavaju provesti ono što su započeli Radovan Karadžić i Ratko Mladić. "Svi znamo da je Karadžić kriv za genocid i da je na temelju genocida nastala Republika Srpska", kazala je Mehmedović.   

Ostalo je zabilježeno i kako je Mehmedović 2015. godine hrvatsku predsjednicu Kolindu Grabar-Kitarović na obilježavanju 20. obljetnice srebreničkog genocida dočekala riječima: "Dobro došla, kraljice Balkana i nado Bosne i Hercegovine".

Poslije toga je kazala kako je hrvatsku predsjednicu tako pozdravila držeći kako ona razumije brojne stvari koje drugi ne razumiju, zato što je žena i zato što je majka.

U brojnim porukama koje su nakon objave o njezinoj smrti napisali oni koji su s njom surađivali i živjeli ističe se kako je Mehmedović svojim odlučnim angažiranjem bila poticaj i nada mnogim drugima.

"Ona je simbol srebreničke majke i naša voljena heroina", napisao je na Twitteru Ćamil Duraković, bivši načelnik srebreničke općine.

Premijer Plenković: Hatidža Mehmedović život je posvetila traganju za istinom i pravednom kaznom

Predsjednik Vlade Andrej Plenković u ponedjeljak je uputio izraze sućuti udruzi "Majke Srebrenice" u povodu smrti njihove predsjednice Hatidže Mehmedović, simbola srebreničkih majki i žena, koja je život posvetila traganju za istinom i pravednom kaznom za počinitelje zločina u Srebrenici.

"Sa žalošću sam primio vijest o smrti Hatidže Mehmedović, simbola srebreničkih majki i žena, koja je, izgubivši sinove, supruga i velik dio šire obitelji u okrutnoj egzekuciji toga nesretnog bosanskoga srpnja 1995., čitav svoj život posvetila dosljednom traganju za istinom i pravednom kaznom za počinitelje ovog nezapamćenoga zločina.

Zastupala je neumorno i hrabro svakoga od 8.372 srebrenička muškarca, dječaka, ali i žena čiji su životi oduzeti u divljačkom, genocidnom pokolju i do kraja govorila u ime svih njihovih majki, žena, kćeri.

Majčinska tuga, bol i mudrost neka svima na ovim prostorima budu pouka: Ne ponovilo se!

U ime hrvatskoga naroda, Vlade Republike Hrvatske i svoje osobno, izražavam duboku i iskrenu sućut", napisao je premijer Plenković "Majkama Srebrenice".

Komentara 4

RI
rikavac
21:28 23.07.2018.

Umrla je kao naj veca bijednica bez iceg i ikog a dok Munira na osnovu Srebrenice sjedi na milionima stanovima i autima.

IL
ilijan
19:08 23.07.2018.

Moja sućut!

TO
Tom99
18:32 23.07.2018.

Svi u Bosni imaju svoju istinu.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije