Opća skupština Ujedinjenih naroda u četvrtak je izglasala Rezoluciju o genocidu u Srebrenici uz velik broj suzdržanih glasova. Za njeno usvajanje glasalo je 84 zemalja, 19 ih je bilo protiv, a 68 suzdržanih. Dio zemalja, od ukupno njih 193 koje su članice UN-a, nije uopće glasalo, a među njima najzvučniji je Izrael. Protiv su, očekivano, bili Rusija, Kina, Bjelorusija, Kuba , Mađarska, itd., dok je među suzdržanima bio velik broj zemalja Pokreta nesvrstanih, uključujući Indiju, ali i Brazil, Argentina, Meksiko, Cipar, Gruzija, Grčka...
No, suzdržani glasovi više su pokazatelj nekog političkog stajališta, nego protivljenja samoj Rezoluciji, budući je za usvajanje trebala većina glasova onih koji glasaju, dok se suzdržani glasovi jednostavno ne broje. Tako su primjerice, suzdržani bili i Ujedinjeni Arapski Emirati čiji je predstavnik prije glasanja rekao da je u Srebrenici bio genocid i da je ta država uz "braću u BiH".
"Osuđujemo pokušaje poricanja ili minimiziranja genocida u Srebrenici", rekao je predstavnik Ujedinjenih Arapskih Emirata uz naznaku da će biti suzdržani „kako bi se smirile tenzije u regiji“.
VEZANI ČLANCI:
Usvajanjem Rezolucije ispunile su se najave kako će Rezolucija biti usvojena, no sigurno je kako će predsjednik Srbije Aleksandar Vučić , kao svoj uspjeh, isticati veliki broj suzdržanih glasova, iako je sama Rezolucija, kojoj se Srbija iznimno protivila i lobirala protiv nje, na koncu usvojena.
Srbija se oštro protivila njenom izglasavanju te je, uz pomoć saveznika, a prvenstveno Rusije i Kine, pokrenula veliku diplomatsku ofenzivu protiv rezolucije, posebno u Pokretu nesvrstanih. Analitičari su isticali i kako je sama Srbija bila svjesna da će Rezolucija biti izglasana, no da su htjeli čim više država privući na svoju stranu ili stranu suzdržanih kako bi to mogli prezentirati kao uspjeh, više na untarnjopolitičkom planu.
>>> FOTO Znate li koja je najduža rijeka u Hrvatskoj?
Otomansko bizantinska posla.