Međunarodni sud u Haagu (ICJ) u petak je potvrdio da je službeno primio zahtjev Opće skupštine Ujedinjenih naroda za davanje savjetodavnog mišljenja o pravnim posljedicama izraelske okupacije palestinskih teritorija. Sud sa sjedištem u Haagu objavio je u priopćenju: "Zahtjev je proslijeđen ICJ-u pismom koje je poslao glavni tajnik Ujedinjenih naroda, António Guterres, 17. siječnja."
Opća skupština UN-a usvojila je 30. prosinca većinom glasova nacrt rezolucije "Izraelske prakse koje utječu na ljudska prava palestinskog naroda na OPT-u, uključujući Istočni Jeruzalem".
Očekuje se da će ICJ sastaviti popis država i organizacija koje će moći podnijeti pisane izjave, ali u priopćenju za javnost nema dodatnih informacija o vremenskom roku za taj proces. U prijašnjim savjetodavnim mišljenjima sud je također zakazivao ročišta, no vjerojatno će proći barem nekoliko mjeseci prije nego što se zakažu, piše Reuters.
Sud sa sjedištem u Haagu, poznat i kao Svjetski sud, najviši je sud UN-a koji se bavi sporovima između država. Njegove presude su obavezujuće, iako ih ICJ nema ovlaštenja provoditi.
U potezu koji je Izrael osudio, a Palestinci pozdravili, Opća skupština zatražila je prošlog mjeseca od ICJ-a da savjetodavno mišljenje o pravnim posljedicama izraelske "okupacije, naseljavanja i aneksije, uključujući mjere usmjerene na promjenu demografskog sastava, karaktera i statusa Svetoga grada Jeruzalema, te od njegova usvajanja povezanih diskriminirajućih zakona i mjera". Rezolucija UN-a također traži od ICJ-a da savjetuje kako te politike i prakse "utječu na pravni status okupacije" i koje pravne posljedice proizlaze iz tog statusa za sve zemlje i UN.
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu nazvao je zahtjev za mišljenjem ICJ-a "odlukom vrijednom prijezira".
ICJ je posljednji put razmatrao sukob između Izraela i Palestinaca 2004. godine, kada je presudio da je izraelska barijera za razdvajanje nezakonita. U istoj presudi suci ICJ-a su rekle da su izraelska naselja na okupiranoj palestinskoj teritoriji "uspostavljena u suprotnosti s međunarodnim pravom". Izrael je odbacio tu presudu, optužujući ICJ da je politički motiviran.