BEOGRAD - Stalni predstavnici država članica Savjeta sigurnosti UN-a iznijeli su sinoć u okviru rasprave o Kosovu različite stavove - od isticanja značaja rezolucije 1244 i neophodnosti dijaloga do naglašavanja da je neovisnost Kosova nepovratna nakon objave mišljenja Međunarodnog suda pravde, javlja agencija Tanjug, a prenose mediji u Srbiji.
Izaslanik Velike Britanije drži da je neovisnost Kosova nepovratan proces i ne postoji mogućnost obnove pregovora o statusu ili granicama. Dodao je da njegova zemlja podržava kosovsku neovisnost i da mišljenje MSP-a predstavlja kraj rasprave o statusu Kosova.
- Budućnost Srbije i Kosova je u EU. Vjerujemo da će mišljenje MSP-a ohrabriti zemlje koje to još nisu da priznaju Kosovo i to mišljenje je primjer jedinstvenog slučaja - ocijenio je izaslanik u UN-u službenog Londona dodajući kako bi ustrajanje "na novim pregovorima o statusu ili granicama predstavljalo okidač za novu nestabilnost regije".
Stalna izaslanica SAD-a izjavila je da mišljenje MSP-a predstavlja temelj za buduće odnose Srbije i Kosova te ponovila stav svoje zemlje da je "Kosovo neovisna, multietnička demokracija, čija je neovisnost nepovratna" izražavajući očekivanja da će mišljenje MSP-a ohrabriti one zemlje koje nisu priznale Kosovo da to učine.
Rusija, koja trenutačno predsjedava Savjetom sigurnosti UN-a, neće promijeniti svoj stav o nepriznavanju neovisnosti Kosova i zalaže se za striktno poštovanje rezolucije UN-a 1244 i podržava misiju UN-a na Kosovu, rekao je je stalni predstavnik Rusije u UN-u upozoravajući da sigurnosna situacija na Kosovu "izaziva zabrinutost". Govoreći o mišljenju MSP-a, ruski je predstavnik istaknuo da se sud fokusirao isključivo na ocjenu same Deklaracije o neovisnosti, a ogradio se od tumačenja je li Kosovo država i jesu li bila ispravna priznanja njegove neovisnosti. Predstavnici Japana i Brazila pozvali su Beograd i Prištinu na dijalog te podržavaju "uspostavljanje održivog razvoja na Kosovu i regionalnu stabilnost". Pozvali su obje strane "da prevladaju razlike i obnove pregovore o otvorenim pitanjima što je prije moguće".
možda bi mogli početi pregovore o statusu srbije