Naputak iz policije

Upozorenje: Sve više prevaranata, evo kako ih prepoznati

prevara
Goran Jakuš/Pixsell
13.09.2013.
u 15:37

Policija upozorava na osobe koje se lažno predstavljaju kao djelatnici raznih službi ili pak službenici u tajnim akcijama, i ostvaruju kontakt sa građanima putem telekomunikacija ili u privatnim stanovima i obiteljskim kućama

Obzirom na povećani broj prijava građana da su ih nepoznate osobe,  koje se predstavljaju kao službene osobe, prevarile i na taj način izvukle materijalnu korist, policija je izdala upozorenje i naputak kako prepoznati prevarante i ne nasjesti na pokušaj prijevare. 

Policija upozorava posebice stariju populaciju građana, na osobe koje se lažno predstavljaju kao djelatnici raznih službi ili pak službenici u tajnim akcijama, i ostvaruju kontakt sa građanima putem telekomunikacija ili u privatnim stanovima i obiteljskim kućama, kako bi iskoristili povjerenje starijih osoba, doveli ih u zabludu ili pak iskoristili nepažnju i otuđili predmete veće vrijednosti i novac.  

Predstavljaju se kao službene osobe

Počinitelji, muške ili ženske osobe, najčešće se predstavljaju u svojstvu: eminentnog stručnjaka (u medicini, alternativnoj medicini, pravu, ekonomiji i slično), kao policajci, inspektori, zaposlenici HEP-a, vodovoda, plinare ili telekomunikacijskih usluga, zaposlenici mirovinskog ili zdravstvenog osiguranja, serviseri, čitači brojila, dostavljači pošte, inkasatori, pripadnici vjerske zajednice i slično, te tako dovode u zabludu oštećenu osobu u pogledu službenog ili društvenog položaja.

Također su zabilježeni i slučajevi kada počinitelji nude na prodaju predmete manje vrijednosti, koje prikazuju kao predmete veće vrijednosti, pa dovode u zabludu oštećene glede marke i kvalitete proizvoda. Tako su česti slučajevi prodaje \'\'bižuterije\'\' pod zlato – radi se o predmetu koji su počinitelj i žrtva navodno slučajno zajedno pronašli na ulici ili negdje drugdje pa počinitelj žrtvi uz dogovor ostavlja predmet i traži pola novca. Ili pak prodaja plagijata pod imenima poznatih, renomiranih marki po znatno nižim cijenama.

Ponašanja karakteristična za prevarante su: drskost, snalažljivost, odvažnost, autoritativni nastup, pričljivost, prikazivanje empatije, rad po unaprijed stvorenom scenariju, brza provedba transakcija, upornost u nagovaranju, uvredljivost prema namjeri da se provjere „činjenice“ koje iznosi, razne simulacije poput bolesti, malaksalosti, nesvjestice, izazivanje sažaljenja i dr.

Policija savjetuje

Kod nenajavljenih posjeta, ne otvarajte vrata dok ne provjerite tko je posjetitelj i što želi. Za djelatnike raznih službi i tvrtki, tražite službene dokumente ili odgovarajuće iskaznice. Vjerodostojnost posjetitelja provjerite bez otvaranja vrata kroz \'\'špijunku\'\' ili korištenjem sigurnosnog lanca  Ne nasjedajte na trikove poput nesvjestice ili iznenadne slabosti, budite sumnjičavi. Ako je nepozvana osoba uporna u nakani da uđe u vaš dom, o tome žurno obavijestite susjede, te policiji na broj 192 dojavite sva opažanja o sumnjivim i nepoznatim osobama.

>>Makaranki na prijevaru izvukao 400 000 kuna, dala mu karticu i pin

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije