Službenici i namještenici USKOK-a, njih 37, pridružili su se zahtjevima kolega iz uskočkog odjela Županijskog suda u Zagrebu (a to se onda odnosi na Rijeku, Split i Osijek), te su se jučer pismom obratili ministru pravosuđa Draženu Bošnjakoviću, Ministarstvu rada i mirovinskog sustava, Ministarstvu uprave i Sindikatu državnih službenika i namještenika sa zahtjevom za 20-postotnim dodatkom na plaću i poboljšanjem neprimjerenih uvjeta rada.
Njihove se neto plaće bez dodataka u prosjeku kreću od 3500 do 4000 kuna, s tim da rade u visokoosjetljivim i složenim predmetima te zbog toga, kao i uskočki suci i državni odvjetnici, prolaze svakih pet godina i sigurnosne provjere prvog stupnja. Samo što službenici i namještenici za svoj rad u posebnim okolnostima ne dobivaju i posebni dodatak na osnovicu plaće.
Sucima vraćene stare plaće
Zahtjevi su uslijedili nakon što je potkraj prošle godine u javnu raspravu pušten Zakon o plaćama sudaca i drugih pravosudnih dužnosnika kojim se predlaže povišenje njihove osnovice plaće za 6 posto. Premda, valja znati da je pravosudnim dužnosnicima 2013. godine osnovica plaće utvrđena 2009. godine pala za 3 posto, a godinu kasnije za još 6 posto. Problem nagrađivanja uskočkih službenika i namještenika je višegodišnji. Tako je predsjednik Županijskog suda u Zagrebu Ivan Turudić za N1 rekao: “Ja potpuno razumijem te ljude, oni deset godina traže da im se prizna 20 posto dodatka na plaću. U nekim drugim ustanovama ti dodaci postoje.” Kad bi službenici i namještenici na uskočkim odjelima iz protesta odbili dati suglasnost za sigurnosnu provjeru, to bi dovelo do blokade sustava.
Podržali ih šefica i ministar
Po svemu sudeći neće biti potrebe za radikalnim rješenjima jer uskočki djelatnici imaju podršku ključnih ljudi u pravosudnom sustavu. Uz predsjednika Županijskog suda u Zagrebu, službenici i namještenici USKOK-a imaju za svoje zahtjeve podršku i ravnateljice USKOK-a Vanje Marušić, potvrdio nam je glasnogovornik Vuk Đuričić.
Jučer nam je i ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković rekao da su zahtjevi službenika i namještenika načelno opravdani, s tim da nije u ingerenciji Ministarstva pravosuđa da o tomu odlučuje, već je to u nadležnosti Ministarstva rada i mirovinskog sustava. S tim da Ministarstvo pravosuđa ima svoga predstavnika u radnoj skupini koja se bavi rješavanjem tog pitanja.
VIDEO Zašto je Slovenija naprednija od Hrvatske?
I nama je dosta njihova parazitluka i krađosudovanja