Potrošit ću tisuću kuna na hranu i poklone za unučad. Kupila sam već rolanu šunku u trgovini na akciji za 21 kunu po kilogramu, a povrće imamo u vrtu – kaže Slava Bukovčak, umirovljenica iz Osijeka koju smo zatekli na tržnici. Bliži se Uskrs pa se valja opskrbiti namirnicama za blagdanski stol. Ponuda je raznovrsna, za svačiji džep. Ipak, najtraženije je ono što je najjeftinije. Domaću šunku od gotovo osam kilograma prodavačica Dubravka neuspješno prodaje već četiri dana.
– Kilogram prave domaće šunke bez kosti je stotinu kuna, a s kostima 70. Svi traže jeftinije, ali to onda nije to – smatra.
Razlika u cijenama
U Hrvatskoj gospodarskoj komori, koja već dva desetljeća provodi akciju “Kupujmo hrvatsko”, procjenjuju da će više od 42 posto građana za Uskrs kupiti namirnice iz domaće proizvodnje, a uoči Uskrsa potrošit će podjednake iznose kao i lani, pa će tako skromnija košarica sa srdelama i rolanom lopaticom biti “teška” oko 650, srednja 1200, a bogata, s bakalarom i janjetinom, 1600 kuna.
Većina će si građana, na žalost, moći priuštiti skromne košarice. Oko 43 posto kupaca opskrbljivat će se u hipermarketima, 26 posto na tržnicama, a ostali u malim prodavaonicama.
Ante Botić (53) iz Sinja, umirovljeni časnik Hrvatske vojske, na splitskom pazaru samo je razgledavao ponudu. Kaže da će za uskrsnu košaricu potrošiti oko 500 kuna, što nije puno, zahvaljujući tome što većinu potrepština ima u vlastitoj proizvodnji.
Cijene na tržnicama i u trgovačkim lancima se razlikuju, no zbog obilja ponude teško je napraviti usporedbu. U Nezavisnim hrvatskim sindikatima uočili su, kažu, oscilacije u cijenama istih namirnica.
– Često cijene, osobito voća i povrća, čak i na istoj lokaciji, pokazuju velike razlike, nekada i dvostruko veće, ovisno o kvaliteti i porijeklu same namirnice – ističu u NHS-u.
Gužve u petak i subotu
Na tržnicama se cijene jaja kreću od 70 lipa do jedne kune, vezica rotkvice i mladog luka od četiri do pet kuna, a zelene salate od osam do 12. U supermarketima se vezice rotkvica i mladog luka mogu naći i za tri kune, a dimljena šunka od 44 do 68 kuna, ovisno o proizvođaču. Na čakovečkoj tržnici jučer još nije bilo gužve.
– Na blagdanskom stolu obavezni su šunka i hren. Ceker s malo hrane najprije se nosi na blagoslov u crkvu, a onda svaki član obitelji obavezno mora pojesti barem jedan komadić – kaže umirovljenica Bruna Horvat iz sela Palinovca kod Čakovca.
Oko 600 kuna planira potrošiti Gordana Colnar iz Karlovca.
– Najviše će otići na uskrsni ručak na kojem će se okupiti cijela obitelj. I inače kuham i volim domaće stvari, tako da ću kupiti patku, imat ćemo i mlince te domaću juhu. Nastojim što više toga nabaviti na tržnici, no karlovačka tržnica slabo je opskrbljena, skuplja nego one u Zagrebu, a i kvaliteta je lošija – kaže.
Najveće gužve na tržnicama očekuju se u petak i subotu. •
>> Sajma automobila na Hreliću na Uskrs nema
Cisto me zanima koliko ce potrositi oni koji rade i za Uskrs i slijedeci dan, a placu ne primaju mjesecima, jer rade kod privatnika... Da, ima i takvih zahvaljujuci nasim nesposobnim Vladama koje to dopustaju, a jos nesposobniji HZZ salje ljude onima koji ne isplacuju place. Kakvih 1600 kuna, kakvih 650 kada placu mjesecima ljudi ne dobiju....