Građanska inicijativa U ime obitelji neće moći raspisati referendum o izmjeni Ustava kojom bi se promijenila izborna pravila jer za to nisu skupili dovoljno potpisa. Za raspisivanje referenduma građanske inicijative potrebno je prikupiti potpise deset posto od ukupnog broja birača u Republici Hrvatskoj. Udruga Željke Markić prikupila ih je 380.649, a po odluci Ustavnog suda objavljenoj u četvrtak trebalo ih je prikupiti 404.252. Osim što je u konkretnom slučaju odlučio da se referendum “Birajmo zastupnike imenom i prezimenom” neće održati, Ustavni sud utvrdio je pravila i razriješio dileme za sve buduće referendume.
Razriješili dvojbe
Pravo glasanja na referendumu imaju svi birači koji su upisani u registar birača i to neovisno o njihovu prebivalištu. Međutim, svojim potpisom zatražiti raspisivanje referenduma mogu samo oni birači koji se na dane prikupljanja potpisa nalaze ili se zateknu na području Hrvatske.
– Pravo birača da svojim potpisom zatraži raspisivanje referenduma ne ovisi, dakle, ni o kakvim drugim pretpostavkama (prebivalištu, važećoj osobnoj iskaznici, činjenici da stvarno živi na području RH i sl.), osim pravne činjenice da je potpisnik birač (što znači da je upisan u registar birača) i faktične činjenice da je potpis dao na području RH – nedvosmislen je Ustavni sud oko pitanja tko i gdje može podržati referendumsku inicijativu. Ustavni suci otišli su i korak dalje pa su rekli kako se određuje apsolutni broj (ustavni prag) od deset posto birača u RH.
To je broj birača koji su na referentni dan upisani u evidenciju birača hrvatskih državljana s prebivalištem u RH (spomenuta evidencija dio je registra birača koji uz nju čine još evidencija birača hrvatskih državljana koji nemaju prebivalište u RH i evidencija birača državljana država članica Europske unije koji ostvaruju biračko pravo u RH).
Kao referentni dan i sat za utvrđivanje ustavnog praga o potrebnom apsolutnom broju birača (od kojeg se računa deset posto koliko treba podržati referendumsku inicijativu) Ustavni je sud odredio broj birača naveden u dijelu registra koji sadrži evidenciju birača s prebivalištem u RH na prvi dan prikupljanja potpisa za raspisivanje referenduma i to u 00.00 sati.
Objava na internetu
Nadalje, u nedostatku pravila, Ustavni je sud u spomenutoj odluci za sve buduće referendume obvezao Ministarstvo uprave da je u povodu odluke organizacijskog odbora o izjašnjavanju birača o potrebi raspisivanja referenduma dužno donijeti rješenje kojim će objaviti ukupan broj birača na referentni dan i sat te izračunati koliko iznosi deset posto od ustavnog praga. To će rješenje morati objaviti na svojim internetskim stranicama i dostaviti ga na objavu Narodnim novinama.
Sadržajem pitanja koje je udruga Željke Markić ponudila građanima na referendum, Ustavni sud nije se bavio jer Sabor u svojoj odluci kojom je tražio da se utvrdi je li prikupljeno dovoljno potpisa kako bi se održao referendum to nije tražio. U svojoj je odluci Ustavni sud pohvalio Ministarstvo uprave i Ministarstvo unutarnjih poslova jer su donošenjem Zakona o registru birača i Zakona o prebivalištu “stvoreni preduvjeti za konačno sređivanje evidencija prebivališta, a time i broja birača u RH, te za rješavanje dugogodišnjeg strukturalnog problema koji se očitovao u tome da je RH imala više birača nego stanovnika”.
>>Markić: Očekujemo da ministar Bauk ponudi ostavku!
>>Željka Markić: Više od 368.000 birača potpisalo je za referendum!
Trebalo bi sada tužbom tražiti usporedbu broja stanovnika i broja birača... Budući da je broj birača lažiran.