Ustavni sud uz izdvojeno mišljenje suca Miroslava Šumanovića odbacio je ustavne tužbe referendumskih inicijativa "Narod odlučuje" i "Istina o Istanbulskoj".
Narod odlučuje tražio je ukidanje odluka Hrvatskog sabora, Vlade i Ministarstva uprave o provjeri broja i vjerodostojnosti potpisa, ali Ustavni sud zaključio je kako to nisu akti u kojima je odlučivano o ustavnim pravima referendumske inicijative, pa stoga ne mogu biti osporavani na Ustavnom sudu.
Odbačen je i zahtjev inicijative "Istina o Istanbulskoj", a u ključnom dijelu odluke obrazloženo je: "Slijedom svega navedenoga, Ustavni sud ne nalazi da je podnositeljica zahtjeva iznijela činjenično konkretizirane, jasne i uvjerljive razloge koji bi nalagali aktiviranje ovlasti Ustavnog suda iz članka 96. Ustavnog zakona odnosno razloge koji ukazuju na to da je postupanje Vlade odnosno Ministarstva uprave u konkretnom slučaju bilo takve naravi da predstavlja grubo kršenje pravila demokratske procedure, odnosno da faktično dokida ili ozbiljno narušava pravo građana na referendumsko odlučivanje.
Štoviše, slijedeći ranije izneseno stajalište o načelu minimalnog povjerenja u državna tijela koja su Ustavom ovlaštena i zadužena za provođenje postupka državnog referenduma, Ustavni sud naglašava da aktivno legitimirani subjekti iz članka 88. Ustavnog zakona ne mogu zahtijevati provođenje nadzora iz članka 96. Ustavnog zakona, odbijajući sudjelovanja u postupcima provjere ispunjenosti uvjeta za raspisivanje referenduma koje su nadležna tijela uspostavila sukladno zakonu jer ih a priori smatraju pristranima, suviše restriktivnima odnosno neučinkovitima, a da pri tome takve subjektivne ocjene nisu konkretizirali u skladu s kriterijima koji su jasno određeni i obrazloženi u točki 7.1. ovog rješenja. 12.1. Na kraju, Ustavni sud podsjeća da sukladno stajalištima obrazloženima u točkama 9.5. i 10.2. ovog rješenja Hrvatski sabor ima ovlast i obvezu donijeti odluku o tome jesu li ispunjene pretpostavke iz članka 87. stavaka 1. - 3. Ustava za raspisivanje državnog referenduma, što uključuje i odluku o ispravno prikupljenom broju potpisa.
U tom smislu organizatorima referendumskih inicijativa pružena je mogućnost da svoja stajališta i ocjene zastupaju i kroz redovni politički proces uvjeravajući saborske zastupnike u njihovu opravdanost odnosno oportunost.". Na kraju je Ustavni sud dodao da i Hrvatski sabor može zatražiti ocjenu Ustavnog suda o tomu jesu li ispunjeni uvjeti za održavanje referenduma.
Pogledajte video predaje potpisa za referendum:
Suci Ustavnog suda legalni su isto koliko i Plenkovićeva vlada. Čopor komunjara i kleptomana koji su izabrani manipulacijama, a ne voljom hrvatskog naroda. Veleizdajništvo je konstanta hrvatske politike, pravosuđa i medija od siječnja 2000. godine...