Vlada

Usvojena nacionalna strategija izjednačavanja mogućnosti za osobe s invaliditetom do 2020.

Ministrica Nada Murganić
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
1/5
20.04.2017.
u 13:46

"Za razliku od prethodne, ova strategija sadrži mjerljivije pokazatelje temeljem kojih će se dobiti realniji prikaz provedbe zadanih mjera", kaže ministrica Murganić

Vlada je danas usvojila nacionalnu strategiju izjednačavanja mogućnosti za osobe s invaliditetom od 2017. do 2020. godine, koja usklađuje sve politike na području promicanja prava osoba s invaliditetom s dostignutim standardima na globalnoj razini i trendovima kojima je cilj da osobama s invaliditetom sva područja života i djelovanja budu otvorena i pristupačna.

Strategiju je izradilo Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, a ministrica Nada Murganić istaknula je kako je time osiguran nastavak u kreiranju multisektorske politike promicanja prava i izjednačavanja mogućnosti s ciljem osiguranja većeg stupnja kvalitete života za osobe s invaliditetom.

Plenković: Strategija ključna podloga

Nacionalna strategija obuhvaća 16 strateških područja, a kroz 78 mjera razrađeno je 199 aktivnosti čiji su nositelji tijela državne uprave, lokalna samouprava, znanstvene institucije i organizacije civilnoga društva.

"Za razliku od prethodne, ova strategija sadrži mjerljivije pokazatelje temeljem kojih će se dobiti realniji prikaz provedbe zadanih mjera", kaže Murganić i napominje da je za provedbu mjera i aktivnosti za ovu godinu osigurano 323,4 milijuna kuna, za iduću godinu 347,2 milijuna kuna, a za 2019. godinu 335,1 milijun kuna.

Premijer Andrej Plenković poručio je kako je važno da javnost prepozna koliko Vlada i državne institucije pridaju pozornosti pitanjima ključnima za kvalitetniji život, veću integriranost i  jednakost osoba s invaliditetom, kojih u Hrvatskoj ima oko 500 tisuća. Strategija će biti, ističe, ključna podloga za unapređivanje pojedinih zakonskih tekstova i rješenja.

U Hrvatskoj su u veljači 2016. godine, pa podacima Hrvatskog registra za osobe s invaliditetom, zabilježeni podaci za 511.194 osobe s invaliditetom, što je 11,9 posto stanovništva. Od toga je 39,8 posto ženskog, a 60,2 posto muškog spola. U Registru su zabilježeni podaci za 35.367 djece s većim teškoćama u razvoju (6,9 posto) od čega je 38 posto djevojčica i 62 posto dječaka.

Za provedbu mjera sredstva iz lutrije i EU fondova

Na konferenciji za novinare nakon Vladine sjednice ministrica Murganić navela je da će se za provedbu mjera i aktivnosti, uz proračunska, koristiti sredstva koja se dobivaju iz nacionalne lutrije i europskih fondova.

Ministarstvo je nadležno za najveći broj mjera i aktivnosti kojima se jača uloga obitelji, kako bi osobe s invaliditetom u okviru svojih obitelji ostvarile sve što im je potrebno (pravo na brak, reproduktivne spolne i druge obaveze, potrebe i mogućnosti), kazala je.

Ostaje dosadašnja razina prava za osobe s invaliditetom, primjerice status njegovatelja, status roditelja njegovatelja, materijalna pomoć kroz invalidnine, doplatka za njegu i pomoć u smještaju u ustanove, a osnažuje se organiziranje smještaja kako bi se što više osoba s invaliditetom uključilo u zajednicu.

Želimo ojačati smještaj osoba s invaliditetom u stambenim zajednicama, da i oni budu dio susjedstva, prostora u kojem živimo, da nisu dislocirani u velikim ustanovama, objašnjava ministrica.

Nadogradnja u odnosu na postojeće stanje, ističe, vezana je uz edukaciju i uključivanje osoba s invaliditetom u svijet rada, obvezu pristupačnosti obrazovanja, otklanjanja arhitektonskih barijera, jačanja dostupnosti informacijskih i komunikacijskih sredstava i dr.

Želimo prvenstveno jačati svijest o potrebi osoba s invaliditetom kao punopravnih i jednakopravnih članova našeg društva, naglašava Murganić, pa će se zato nastaviti s jačanjem usluge asistenata. Kroz njihovu pomoć, pratnju i tumačenje znakovnog jezika osobe s invaliditetom mogu biti bolje uključene u svakodnevni život.

Murganić je pohvalila suradnju sa svim udrugama i civilnim inicijativama za rad za osobe s invaliditetom i najavila da će u svibnju biti održana prva sjednica Vladina Povjerenstva za osobe s invaliditetom, koje će pratiti provedbu strategije.

>> Od 1,4 milijuna zaposlenih, samo je 10. 239 invalidnih osoba

>> Ima rijedak sindrom, a i liječnici su pogriješili

Komentara 1

AA
aaagotal
16:39 20.04.2017.

Davnih dana je Hrvatska ostavila invalide na milost i nemilost svim promjenama, za invalide, samo sve gore i gore! Donekle su dobro prošli ratni vojni invalidi, najviše oni lažni, ostali svi i ratni i radni su nastradali! Kakve je samoo brutalne zakone napisala Hrvatska za invalide rada, posebno napominjem na profesionalne invalide rada? Čovjek bi trebao potrošiti ste pisanja da objasni sve gluposti i nelogičnosti zakona o invalidima u Hrvatskoj! Zapravo, koji to iskrivljen ljudski mozak je mogao napisati tako loše Zakone? Koliko su loši, za usporedbu, sa onim "nevaljalim Socijalističkim", invalidi s obzirom na postotako svoje invalidnosti moraju raditi do 67 godine, ovisno dali mogu obnašati neki od ponuđenih poslova, a za zdrave nema posla a kamoli za Invalide? Ona druga skupina invalida "opće nesposobnosti" ( to su oni koji su apsolutno nesposobni za rad), kao recimo Crnoja, Brkić Bulj, Glogoški i tako njih 200 000 tisuća minimum imaju znatno bolje uvjete, ali rad im je strogo zabranjen! No, kao što vidite, oni i dalje rade, nije im ništa? Opća invalidnost ne može se zamrznuti, jer si apsolutno, za vijeke vjekova, nesposoban za rad, a mnogi invalidi (lažni) rad još i na crno! Uglavnom, u Zemlji je totalno radulo Invalidskog Mirovinskog sistema, gdje Vam čak u Rješenju o apsolutnoj nesposobnosti za rad u potpisu rješenja, nalaze se četiri odvjetnika, niti jedan liječnik?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije