Umjesto neradnog petka neki će poslodavci plaćati radnike samo za tri radna dana tjedno. Država cilja da će u tekućoj godini na taj način zaštititi 2000 radnih mjesta od zatvaranja, a za tu namjenu izdvojit će se pet milijuna kuna. Iduće godine bit će prostora za veći broj potpora jer će Ministarstvo rada i mirovinskog sustava za potpore izdvojiti 10 milijuna kuna.
Blaži uvjeti
Podloga je to prijedloga novog Zakona o potporama za očuvanje radnih mjesta, koji je danas prihvatila Vlada i kojim se RH prilagođava zakonodavstvu EU. Pokazalo se da je mjera “neradnog petka”, koja je omogućavala poduzetnicima da skrate radni tjedan na 32 sata, pri čemu država subvencionira 20 posto plaće radnika, doživjela fijasko. Gotovo nitko nije uspio ispuniti striktne uvjete postavljene za korištenje mjere pa “neradni petak” nije zaživio u praksi. Odobrene su potpore za oko 700 ljudi u dvije godine, među ostalim zato što se od poslodavaca koji koriste mjere pomoći tražilo da podmire sve obveze prema državi, odnosno plate sve poreze, prireze i doprinose te da nije poslovao u gubitku u posljednje dvije godine. Takvo što mogao je ispuniti samo poslodavac koji nije u krizi pa stoga nije imao ni potrebe za mjerom. Kada su lani uklonjene neke prepreke, od 32 zahtjeva odobreno je 11 zahtjeva za 1310 osoba u ukupnom iznosu od 2,2 milijuna kuna. Novim zakonom država ide i korak dalje pa se uz neradni petak uvodi i neradni četvrtak. Poslodavac ima pravo skratiti radno vrijeme za maksimalno 16 sati, odnosno za 40 posto radnog vremena tjedno, a država će subvencionirati razliku u neto plaći. Ipak, granica za visinu potpore postavljena je na iznos zakonski određene minimalne plaće – 3017,61 kunu. Poslodavac mora platiti pune doprinose i mora redovito uplaćivati plaće i doprinose da bi bio kandidat za poticaje, a nakon odobrenja potpora ne smije isplaćivati bonuse upravi ni zapošljavati studente ili druge vanjske radnike na posao koji bi mogao obavljati radnik za kojeg je odobrena potpora.
Plaća slična
Novost je i da se potpore mogu koristiti 12 mjeseci umjesto dosadašnjih 6 mjeseci, i to u razdoblju od tri godine.
– Za predložena zakonska rješenja dobio sam potporu socijalnih partnera. Ovaj će zakon omogućiti poslodavcima u teškoćama korištenje potpora za očuvanje radnih mjesta – poruka je resornog ministra Miranda Mrsića. S obzirom na to da su najugroženiji radnici u prerađivačkoj industriji, građevinarstvu i trgovini, koji imaju male plaće, najveći broj radnika koji bi mogli biti obuhvaćeni mjerom skraćivanja radnog vremena neće imati većih razlika u plaći prije i nakon skraćivanja radnog vremena.
>>'Dok sam predsjednik ove Vlade, odgovarat će se meni, a ne medijima!'
>>Fijasko neradnog petka: Potrošeno 47.000 kn od planiranih 100 mil. kn
ministar Mirando Mrsić danas na Vladi predstavljajući nacrt Zakona o potporama za očuvanje radnih mjesta --------------------------------------------------------------------------- jedinu pravu potporu očuvanju radnih mjesta možete dati ako date neopozive ostavke. ako se uklonite (i partiju) sa političke scene hrvatske.