ŠPIJUNAŽA U HT-U Praćenje ‘seksualne zvijeri’ preraslo korporacijsku aferu

Uz Mayu špijuni pratili i političare i poduzetnike!

28.05.2009.
u 19:02

Afera u kojoj su njemački špijuni pratili privatni život zaposlenika HT-a vjerojatno će dobiti i političku dimenziju. Kako piše njemački Handelsblatt, list koji je otkrio aferu, u dosjeu o praćenju “seksualne zvjerke menadžerice Maye” spominju se i imena mnogih poznatih hrvatskih političara i poduzetnika.

Pratili i Mudrinića?
Sudeći po informacijama kojima raspolaže Handesblatt, vjerojatno se tu spominje i ime predsjednika uprave T-HT-a Ivice Mudrinića.

- Uz podatke o intimnom životu menadžerice u Telekomovu dosjeu nalaze se i informacije o drugim rukovodećim osobama tvrtke. Među ostalima, navedeni su i podaci o bankovnim računima tih osoba i članova njihovih obitelji - piše Handelsblatt.

Njemački novinari koji su otkrili aferu ne žele otkriti o kojim je političarima i poduzetnicima riječ.

- Tek treba vidjeti kakve će korake poduzeti poduzetnici i političari kada doznaju da se i njihova imena nalaze u Telekomovim aktima - piše Handelsblatt. Nijemci navode i da je Maya putem e-maila od šefa Deutsche Telekoma Renea Obermanna zatražila sve podatke koje o njoj tvrtka ima i najavila tužbu protiv DT-a.

Posebno je zanimljivo, pišu Nijemci, što je u špijunsku aferu umiješan i suradnik službe za sigurnost Deutsche Telekoma koji je do kraja 2003., samo četiri mjeseca prije špijuniranja djelatnika HT-a, radio u Njemačkom saveznom uredu za zaštitu ustava. U tim se dosjeima spominju i njegovi kontakti s njemačkim veleposlanstvima u Zagrebu, Bratislavi i Beču.

“Scenarij u kojem je bivši činovnik Njemačkog saveznog ureda za zaštitu ustava zloporabio svoje stare kontakte kao izvor za privatno motivirano špijuniranje, može, smatraju stručnjaci za sigurnost, imati ozbiljne političke posljedice”, pišu Nijemci.

– Već sam prije zatražio sve informacije vezane uz slučaj praćenja privatnog života djelatnika HT-a i čim ih prikupim, možda već idući tjedan, sazvat ćemo saborski Odbor za nacionalnu sigurnost i unutarnju politiku – rekao je predsjednik tog odbora Ranko Ostojić.

Nesagledive dimenzije
Vlatko Cvrtila, bivši savjetnik za nacionalnu sigurnost predsjednika RH Stjepana Mesića, smatra da afera špijuniranja zaposlenika otvara nesagledive dimenzije glede zaštite ljudskih prava i sloboda.

– Ova je priča strašna i bez spominjanja imena poduzetnika i političara. Zakonom smo se uspjeli zaštititi od države, ali s druge pak strane, privatne kompanije nitko ne može nadzirati kada zadiru u privatnost svojih zaposlenika.

Nije neobično da je DT angažirao čovjeka iz državnog ureda za zaštitu ustava jer ti ljudi znaju metode i načine kako doći do službenih osoba koje jedine imaju privatne podatke o osobi. Ako je istina da su praćenjem svojih zaposlenika došli do političara i poduzetnika, kao kolateralnih žrtava, odmah su trebali zaustaviti operaciju jer to cijeli slučaj podiže na višu razinu od korporacijske – rekao je Vlatko Cvrtila.


Šef HT-a previše vezan s politikom

Priča o praćenju hrvatskih političara i poduzetnika dobro se uklapa u prije iznesene stavove u Handelsblattu da stručnjaci iz okruženje Deutsche Telekoma smatraju da su šefovi sestrinskih tvrtki DT-a u Hrvatskoj, Grčkoj i Sloveniji jako povezani s politikom i da ih zbog toga nemaju hrabrosti smijeniti, jer bi to ugrozilo njihov položaj prilikom regulacije tržišta u kojem oni “imaju povlašten položaj”. U DT-u su odbacili takva razmišljanja uz argumente da lokalni menadžeri puno bolje poznaju lokalne prilike i mogu lakše pratiti trendove. Zbog sve većih problema u zemljama jugoistočne Europe DT je početkom ožujka ove godine u regiji ustanovio i vlastiti upravni odjel.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije