Najveći gubitnici proračuna za iduću godinu

Uzimaju djeci: Manje novca za škole plivanja, računala, darovite...

djeca
Vjeran Žganec-Rogulja/Pixsell
VL
Autor
Nikola Sever Šeni
02.12.2009.
u 20:01

Agresivne djece sve je više, a novca za sprečavanje maloljetničkog nasilja nikad nije bilo manje.

Nasilja i nasilnika među djecom i maloljetnicima sve je više, a proračunskog novca za prevenciju nikad nije bilo manje. U odnosu na prošlu godinu, programi prevencije i sportskih aktivnosti smanjeni su za više od 27 milijuna kuna.

U prvih devet mjeseci ove godine čak je 109 djece ušlo u policijske statistike. Njih 12 nanijelo je svojim žrtvama teške tjelesne ozljede, 83 tjelesne ozljede, a zbog nasilničkog ponašanja policija je u evidenciju upisala 14 osoba mlađih od 14 godina. U statistiku je u istom razdoblju ušlo i 315 maloljetnika (od 14 do 18 godina).

Režije ili sport?

Proračun, koji je Sabor danas donio, te statistike ne slijedi. Novac za djecu i mlade prepolovljen je. Za prevenciju nasilja i ovisnosti u školama smanjen je 43 posto, sportski programi za vrijeme praznika bit će prepolovljeni, baš kao i izvanškolske i izvannastavne aktivnosti.

Programi za nadarenu djecu srezani su više od 40 posto. Oporba poručuje da je vrijeme za štednju, ali kako je nevjerojatno da se najviše štedi na djeci.

– Novca nema. Nemojmo se zavaravati. Postoje prioriteti. Ako želite, možemo stvari pojednostavniti do kraja. Bolje je da djeca poslušaju malo skromnije predavanje o strahotama ovisnosti nego da im roditelji ostanu bez posla – komentira izvor iz Vlade uz primjedbu kako oporba ne bi bila oporba da nije protiv svake odluke vladajućih.

Drugi izvor, pak, upozorava kako je dosad novac namijenjen za prevenciju “trošen svakako” i da potrebe nisu onakve kakvima su iskazivane:

– U sustav treba uvesti reda. Tek nakon toga znat će se kolike su potrebe.

– Bojim se da je to demagogija. Bilo bi bolje da smo 22 milijuna kuna koji su potrošeni na obnovu samostana u BiH, uložili u programe za djecu i mlade. Samostani za godinu dana sigurno ne bi propali – komentira Milanka Opačić (SDP).

Potpredsjednica Vlade Đurđa Adlešič svjesna je da je manje novca određeni hendikep, ali novac koji će dobiti, kaže, iskoristit će najbolje što mogu.

– Baš na projektima sprečavanja nasilja i ovisnosti, uz malu edukaciju, policija će puno pomoći. Zato sam uvjerena da ćemo sa značajno manje novca postići rezultate slične dosadašnjima ili bolje – komentira Adlešič.

Tajna uspjeha je, kaže, u volontiranju.

– Novca nema i trebamo se snaći. Ne treba baš sve biti plaćeno, neke stvari mogu se odraditi i bez naknade – objašnjava Adlešič.

I na to Opačić ima odgovor. Kaže kako su roditelji u situaciji da moraju birati: platiti slobodne aktivnosti ili režije. – Kad je tako, onda svaka kuna za izvanškolske aktivnosti dobro dođe – zaključuje Opačić.

Crne statistike

Na programima prevencije, a to su i izvanškolske aktivnosti i aktivnosti tijekom praznika, struka i politika morat će se zaista potruditi. Prema izvješću Državnog odvjetništva, prošle godine u maloljetničkoj populaciji kaznena djela nasilništva bilježe najveći porast.

I Ured pravobraniteljice za djecu bilježi crne statistike: 67 posto više prijava za zaštitu od nasilja u odgojno-obrazovnim ustanovama, u odnosu na godinu prije.

Ključne riječi

Komentara 9

OB
-obrisani-
23:39 02.12.2009.

Žalosno na svemu se može skidat novac kad je narod u pitanju-Pa nek više ti politićari i kvazi menađeri i direktori sebi skinu plaće koje ne zaslužuju-ova vlast nema ni malo obraza!

GA
gabriela
07:44 03.12.2009.

Mislim da bi roditelji trebali konačno početi pokazivati pažnju svojoj djeci, a ne slati ih na raznorazne sportove, aktivnosti, ove-one, sjedit pred kompom i TVom cijeli dan, a s djetetom ne prozboriti tri riječi. I onda za vikend u šoping centar kroz poklone nadoknaditi svu zaostalu ljubav. Pa normalno da su djeca u banani kad nemaju ni kučeta ni mačeta.

MO
modrulj
20:15 02.12.2009.

Ma glavno da se ima za Mesicev ured, vilu, povlastice politicara, crkvu...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije