39 PROTIV

VIDEO Sabor sa 76 glasova prihvatio Zakon o socijalnoj skrbi

Sabor
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Autori: Vecernji.hr, Hina
28.01.2022.
u 15:12

Zakonom o socijalnoj skrbi se želi smanjiti rizik od siromaštva pa se povećava osnovica za izračun zajamčene minimalne naknade (ZMN) s 800 na 1000 kuna u ovoj  godini.

Saborski zastupnici danas će glasovati o zakonima koje je Sabor raspravio ovaj i prošli tjedan, te time zaključiti rad, a među zakonima o kojima će glasovati je i paket od sedam zakona za reformu socijalne skrbi. 

Tijek događaja:

15:11 -  Jandroković je naveo kako su tijekom rasprave zaprimili zahtjev za opozivom ministra Horvata te je to odmah uvršteno u dnevni red. 

14:47 -  Uz ustrajne kritike oporbe, Hrvatski sabor u petak je donio Zakon o socijalnoj skrbi, dio paketa od sedam zakona kojim se reformira sustav socijalne skrbi.

 Oporba je taj zakon kritizirala do izglasavanja, procijenila da reforma socijalne skrbi neće uspjeti, a Vladu prozvala za centralizaciju sustava i neprepoznavanje stvarnih potreba korisnika. No, HDZ se s tim ne slaže.  Zakon je podržalo 76 zastupnika, jedan je bio suzdržan, a 39 protiv.

Oporba: Reforma ne može uspjeti

 Reforma na ovakvoj zakonskoj podlozi ne može biti uspješna, ljude koji rade u struci silno ćete opteretiti, kazao je vladajućima Davorko Vidović (Socijaldemokrati) koji je ministra Josipa Aladrovića upitao kako misli provesti reformu, a da na svojoj strani nema ljude koji je moraju implementirati.

 „Silovali“ ste zakon kojim se ide u centralizaciju sustava, poručuje vladajućima Sabina Glasovac (SDP), na paket reformskih zakona  dignuli su se svi, struka, akademska zajednica, korisnici, dodaje Urša Gamulin Raukar (ZLB).  

 Radi se o demontaži sustava socijalne skrbi, kaže zastupnica koja, kao i ostala oporba, upozorava na teške uvjete u kojima rade socijalni radnici. Zašto ih niste htjeli čuti, povucite ove zakone iz procedure, pozvala je zastupnica ZLB.

Zakon je napravljen šeprtljavo i amaterski, kaže Katarina Peović (RF), postoji opravdan strah da će ovakvim zakonom stanje biti isto ili gore, dodaje Ante Kujundžić (Most).   

HDZ: Zakon donosi benefite građanima

B(HDZ) uzvraća kako ne može razumjeti toliko kritika na zakon koji daje toliko benefita građana.

 Zakon je dobar, okrenut smanjenju siromaštva, njime su neke  naknade povećane, prema osobama s invaliditetom učinjen je značajan iskorak, a to je ukidanje cenzusa, kaže Murganić.

 Novi zakon širi krug osoba kojima se može priznati pravo na status njegovatelja, time se potiče da dijete s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom ostane u vlastitom domu i sprečava njihova institucionalizacija.

'Ne' udomljavanju formalnih i neformalnih životnih partnera

 Sabor je izmijenio Zakon o udomiteljstvu, nakon Vlade i on je odbio prijedloge lijeve oporbe da se u krug osoba koje mogu udomljavati dodaju i formalni i neformalni životni partneri.

Donio je i zakone koji uređuju djelatnosti psihoterapije, socijalnog rada, edukacijsko-rehabilitacijske djelatnosti, psihološke djelatnosti i socijalno-pedagoške djelatnosti.

 Za paket zakona iz područja socijalne skrbi u dvije je godine predviđeno 1,2 milijarde kuna više, sredstva će se alocirati u taj sustav.

14:30 - Donesen je i Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o udomiteljstvu. Od 111 glasova, za je također bilo 76 zastupnika, dok je protiv bilo 35.

14:18 - Sabor je prihvatio Zakon o socijalnoj skrbi. Glasovalo je 116 saborskih zastupnika, od kojih je jedan bio suzdržan, 76 su bili za, a 39 protiv. 

14:07 - Pogledajte kako izgleda glasovanje u drugim prostorima Hrvatskog sabora. Naime, zbog epidemioloških mjera nije moguće da svi saborski zastupnici budu u istoj prostoriji zbog čega se nalaze u nekoliko različitih prostorija

Foto: Sabor

13:46 - Amandmani Vlade dobili su dovoljan broj glasova da postanu dio prijedloga zakona o reformi socijalne skrbi. 

13:44 - Počelo je glasovanje. 

13:04 - Prikupljeni potpisi za opoziv Horvata. Ima ih 62, dovoljno za dva opoziva - objavila je na Facebooku zastupnica Anka Mrak Taritaš. 

Ujedinjena oporba objavila je u petak da u saborsku proceduru šalje prijedlog opoziva ministra graditeljstva Darka Horvata zbog sporosti u postpotresnoj obnovi Zagreba i Banovine i nedovoljnom povlačenju sredstava iz Fonda solidarnosti Europske unije.

Čelnica GLAS-a Anka Mrak Taritaš ustvrdila je da su svi građani u Hrvatskoj svjesni da ministar Horvat ne može odraditi posao obnove.

"Pokazao se vrlo učinkovit u nečinjenju, u lijepoj priči, ali obnove nema. Jedan jedini čovjek u Hrvatskoj, Andrej Plenković, branit će Horvata, ali u dubini duše i on je svjestan toga da on taj posao ne može odraditi. Sve dok je ministar Horvat na tom mjestu, obnove neće biti. Oporba, od ljevice do desnice, bori se za obnovu, za sve one ljude na Baniji koji su u kontejnerima, za svaku onu zgradu u Zagrebu koja vapi za obnovom, za sve one građane koji samo žele znati kada će obnova krenuti i kada će doći na red", kazala je na zajedničkoj oporbenoj konferenciji za novinare inicijatorica opoziva Horvata.

12:08 - Saborska zastupnica Marija Selak Raspudić pitala je Jandrokovića vezano za proceduru oko zahtjeva za pokretanja referenduma. Istaknula je da nije pokrenuta procedura iako su predani potpisi za referendumsku inicijativu. Jandroković joj je odgovorio kako je on dan kasnije pokrenuo inicijativu. 

Mostov Nikola Grmoja zatražio je povredu poslovnika, pa je onda dobio treću opomenu. 

- Prestanite vi prozivati koji ste toliko dugo čekali da predate potpise. Nemojte vršiti pritisak - kazao je Jandroković Grmoji. 

- Sabor se nije sastao. Niti se sastao Odbor za ustav - poručila je Selak Raspudić Jandroković. 

12:00 Na samom početku predsjednik Sabora Gordan Jandroković izrazio je sućut zbog smrti bivšeg predsjednika Sabora Nedjeljka Mihanovića. 

- Ožalošćenoj obitelji još jednom izražavam sućut u svoje osobno ime i ime svih zastupnika i zastupnika - kazao je Jandroković i pozvao na minutu šutnje. 

Podsjećamo, Zakonom o socijalnoj skrbi se želi smanjiti rizik od siromaštva pa se povećava osnovica za izračun zajamčene minimalne naknade (ZMN) s 800 na 1000 kuna u ovoj  godini. Zaposli li se korisnik ZMN-a u neprekidnom trajanju od najmanje šest mjeseci, pravo na naknadu mu ne prestaje, već se ona u prvih tri mjeseca rada  umanjuje za 50 posto iznosa. Vlasništvo osobnog vozila više neće biti zapreka za priznavanje prava na ZMN ako njegova vrijednost ne prelazi 20 tisuća kuna.

Oporba je na prijedlog zakona podnijela stotinjak amandmana. 

 

Ključne riječi

Komentara 5

Online Đeneral
14:32 28.01.2022.

Desni i lijevi se ujedinili. Ma je li to moguće? Obično se gložu oko ideologije, a dok se oni gložu vladajuća stranka bez ideologije kolo vodi.

Avatar Hrvatski Pošteni Vitez
Hrvatski Pošteni Vitez
14:25 28.01.2022.

Kome to treba Zakon o socijalnoj skrbi ako je domoljub, svoj na svome i ima Hrvatsku?

Avatar bijeloanijebrašno
bijeloanijebrašno
13:15 28.01.2022.

Od kada je 62 glasa dovoljno ??? Jel se to broj zastupnika smanjio na 120 ???

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije