Stroža pravila kojima bi se borilo protiv europske dužničke krize mogu biti postignuta i bez mijenjanja europskih ugovora, smatra predsjednik Europskog vijeća Herman Van Rompuy.
Prema neslužbenim informacijama, iz izvješća koje je pripremio za europski summit koji počinje u četvrtak Van Rompuy predlaže kompaktni fiskalni dogovor, javlja BBC, za koji nije potreban dugotrajan proces ratifikacije od parlamenta niti raspisivanje nacionalnih referenduma.
Njemačka i Francuska pokušavaju progurati novi europski ugovor koji bi se potpisao najkasnije u ožujku, a, prema njihovu mišljenju, osigurao bi stroža pravila za sve zemlje članice eurozone.
Nov ugovor podržao je i SAD, ali američki ministar financija Timothy Geithner objasnio je da Amerika ne planira iz svojih federalnih rezervi izdvajati novac za Međunarodni monetarni fond kako bi se potpomoglo europskom kriznom fondu.
koje Herman Van Rompuy.? Čovek neupadljivog lika i još manje primetnog dela. I zemlja iz koje potiče, Belgija, ne može se pohvaliti istorijskim značajem. Bar ne za njene stanovnike. Ali, za divno čudo, baš u njoj je sedište EU ii NATO-a, najmoćnije vojske sveta. Zašto u Belgiji, u Briselu? Belgija je nastala 1830. jednostavnim odvajanjem južnog dela teritorije od države koju znamo kao Holandija ili Nizozemska. Ime Nizozemska (Netherland) označava da se radi o velikoj ravnici, dobrim delom i ispod nivoa mora, dok je Holandija naziv koji su ovoj zemlji dali Rimljani kada je bila njihova provincija. U Holandiji živi germanski narod koji sebe naziva Dači (što je najverovatnije oblik reči Dojč), a na starom nemačkom znači - ljudi. Dojčland je zemlja germanskih ljudi. Staro srpsko ime Dojčin je verovatno označavalo germansko poreklo. U Belgiji danas živi šest miliona Dača (koji govore svoj jezik) i oni žive u severnom delu zemlje nekada nazvanom Flandrija. Svi oni koji tu žive nazvani su tako Flamancima.