Već je poznata stvar da smeće bačeno u albanske rijeke završava u moru koje ga na nosi do hrvatskog podmorja. Zastrašujući prikazi otoka smeća obično se pojave na površini nošeni snažnim jugom i strujama te izazovu zgražanje građana, no nažalost kad to isto smeće potone na dnu jedino se za njega pobrinu lokalni ronioci koji se kontinuirano udružuju i nastoje barem malo smanjiti količinu plastike na dnu.
Problem se i javlja što se plastika u moru ne razgrađuje, već se usitnjuje i tako ulazi u prehrambeni lanac riba, pa tako i ljudi.
Slike koje je objavio Morski.hr pokazuju samo manji dio podmorja koji je dobro vidljiv upravo jer se nalazi u plićem području. Ronilački centar “Sea Star” iz Molunta organizira ekološku akciju čišćenja podmorja.
– Mjesto Molunat, zbog svog geografskog položaja na udaru je najjačih vjetrova, jer je na otvorenom moru. Samim tim, svake godine sve veća količina smeća dopluta na plaže, a veliki dio i potone. Specifično je da djeluju morske struje te se to smeće nakuplja na određenu lokaciju u uvali. Ovim putem pozivam sve dobrovoljce da nam se pridruže, a posebice ljude iz ronilačkog svijeta, klubove i ronilačke centre u EKO akciji, koja će se održati u mjestu Molunat 27. lipnja 2020 godine – poručila je Klara Ljubenko, organizatorica akcije i vlasnica ronilačkog centra.
Navela je da se okupljaju u 8 h na lokalitetima ronjenja. Također, za sve one koji ne rone biti će organiziran program sakupljanja smeća s plaža i otoka. Nakon akcije, organizatori će svim dobrovoljcima zahvaliti na sudjelovanju te će biti organizirana zakuska u restoranu “Lancana”.
– Čišćenje se organizira na površini oko 1500 m2 i 7 m dubine, a ovo je, nažalost, stvarna slika morskog dna u Moluntu. Bojimo se i pomisliti koliko je toga na većim dubinama diljem Jadrana – istaknula je.
Albaniju sankcionirati preko instrumenata EU.