Je li zaista Grad Varaždin od utorka počeo svaki dan gubiti 150.000 kuna zato što ne poštuje ugovor? Naime, gradonačelnik Varaždina Goran Habuš izvijestio je javnost da je podignuta tužba za utvrđivanje ništetnosti prvog ugovora između gradske komunalne tvrtke Varkom i T7 grupe, vlasnika Davora Patafte, za zbrinjavanje gotovo 100.000 tona baliranog smeća.
– Apsolutno smo uvjereni u ispravnost naše odluke. Zakon je, naime, vrlo jasan. U trenutku kad se pokrene tužba za utvrđivanje ništetnosti, ugovor se stavlja izvan valjanosti sve do pravomoćne odluke suda. Savjetovali smo se s nekoliko uglednih odvjetničkih kuća i sve su nam potvrdile da je taj ugovor s T7 grupom izvan svake logike. Također, taj ugovor, kao i još neki sklopljeni između Grada Varaždina i T7 grupe, predmet su USKOK-ovih istraga – odlučan je G. Habuš.
Ugovor na sudu
S druge pak strane, tvrde u T7 grupi, uza spomenutih 150.000 kuna sa zateznim kamatama i sudskim troškovima, građani Varaždina plaćaju sada dodatno trošak baliranja otpada oko 15.000 kuna dnevno po toni te se i dalje, suprotno nalazu inspekcije zaštite okoliša, otpad ilegalno odlaže i zagađuju se podzemne vode i zemljište na vodozaštitnoj lokaciji.
Unatoč odlučnom stavu Grada, tvornica za mehaničko-biološku obradu otpada počela je s pokusnim radom na osnovi dozvole koju je izdala Županija.
– Investicija u tvornicu MBO osigurat će dovoljno posla obrađivanjem komunalnog otpada koji nije iz Varaždina. S obzirom na izvrsnost tvornice, interesa za obradu otpada u tvornici MBO T7 VIS-a ima puno – rekao je vlasnik T7 grupe Davor Patafta.
Ništa od dogovora
Habuš, pak, ističe kako je do posljednjeg trenutka dao priliku T7 grupi da sjednu za stol i pronađu najkvalitetnije rješenje.
– Dali smo im mogućnost da smanje cijenu zbrinjavanja smeća, ali nisu pristali. Tek su u posljednjem dopisu pristali da cijena bude četiri posto niža, što je apsolutno neprihvatljivo. Naime, prema tom ugovoru Varaždinci bi zbrinjavanje jedne tone baliranog otpada plaćali čak 1252 kune. A time bi im računi za odvoz smeća porasli za nevjerojatnih 240 posto. Mi smo pronašli rješenje po kojem će se za jednu tonu smeća plaćati najviše 500 kuna, a prve bale trebale bi biti zbrinute za desetak dana. Dakle, 100.000 tona baliranog otpada riješit ćemo 2,5 puta jeftinije – dodaje Habuš.
U T7 grupi uvjereni su da se Grad ponaša neodgovorno.
– Izbjegavajući obvezu prema ugovoru koji ni u jednom trenutku nije proglašen ništetnim, Grad Varaždin svojim građanima dnevno stvara dug veći od 150.000 kuna. Nastavi li tako, Grad bi mogao ubrzo doći u ozbiljnu proračunsku krizu – rekla je Jasmina Prokop Tomić, članica uprave T7 VIS-a.
\"U trenutku kad se pokrene tužba za utvrđivanje ništetnosti, ugovor se stavlja izvan valjanosti sve do pravomoćne odluke suda. \" zar mi to imamo isti zakon al za dvije vrste korisnika... inace za malog covjeka kad pokrene tužbu za utvrđivanjee ništavosti, ugovor ostaje na snazi dok ga sud ne poništi.....godinama