Tražim od saborskih zastupnika iz Varaždina da Vladi RH postave pitanje kad će konačno s T-HT-om regulirati pravo vlasništva nad DTK-mrežom. Bez toga nema liberalizacije telekomunikacijskih usluga u fiksnoj mreži. Imamo jedan od najskupljih interneta u Europi po megabitu, zato što drugi operateri T-HT-u moraju plaćati višestruko skuplju naknadu za korištenje sustava cijevi za kablove – zatražio je Ivan Jenkač, varaždinski gradski vijećnik. Zahtjev je upućen Ivanu Čehoku i Zlatku Horvatu, koji osim što vode grad, sjede u Saboru.
Pitanje DTK-mreže (distributivna telekomunikacijska kanalizacija) vuče se već godinama, otkako je njemački Deutsche Telekom kupio Hrvatski Telekom. DTK-mreža jest sustav cijevi u zemlji kroz koje prolaze kablovi za telefon, internet, MAX TV...
– Neki tvrde da je Deutsche Telekomu prodana samo oprema i kablovi, ali ne i sustav cijevi, a oni smatraju da je sve njihovo. Građani smatraju da te cijevi moraju biti u vlasništvu gradova i općina. Godinama se to ne rješava, čekamo državu – objašnjava Bojan Lukman iz Upravnog odjela za komunalni sustav grada Varaždina. Do rješenja, DTK-mrežom upravlja T-HT, iz čega, smatraju mnogi, proizlazi njegov monopolistički položaj.
Naime, DTK-om je pokriven čitav grad i sva prigradska naselja. T-HT-ovi proizvodi dostupni su stoga svuda, dok ostale tvrtke (Optima, Metronet, Magić...) T-HT-u moraju platiti korištenje svakog metra cijevi te u nju staviti svoj kabel, ili kopati i postavljati vlastiti sustav cijevi.
– Pod izlikom da održava DTK-mrežu, drugi T-HT-u plaćaju višestruko veće naknade pa ne mogu ni ponuditi mnogo jeftiniji telefon ili internet niti pokriti čitavo područje – kaže Ivan Jenkač.
– Htjeli bismo da DTK-mrežom upravlja Grad, da bude javno dobro, kako bi je svi mogli koristiti pod istim uvjetima – dodaje Lukman.
U pat situaciji, na snazi je ugovor T-HT-a i grada Varaždina. T-HT gradu Varaždinu godišnje plaća naknadu za korištenje zemljišta kud prolazi mreža, koja ga stoji višestruko manje od naknade koju naplaćuje drugima za metar cijevi. T-HT-u nije dozvoljeno upisivanje kao vlasnika na gruntovnici, ali i grad, dok država ne riješi zavrzlamu, ne prejudicira tko je vlasnik DTK mreže.
- Grad Varaždin i dalje polaže pravo na DTK-mrežu. Treba to riješiti – kratki je komentar gradonačelnika Ivana Čehoka na inicijativu.
Spomenimo da je mreža za bivše Jugoslavije građena iz samodoprinosa građana i fondova. Država treba odlučiti je li DTK-mreža bila u pretvorbenoj bilanci ili nije.
Nije to slucaj samo u Varazdinu.Pa svuda su gradjani placali ucesce za izgradnju mreze.Ne samo za telefone,ista je situacija sa elektricnim ,plinskim i vodovodnim mrezama. Ali nasli se glupani,pa prodali sve,ili iz neznanja,ali prije iz vlastitog interesa.