Susjedi uložili prigovor EK

Varaždinskom zelju zaštita EU? Slovenija: Protiv!

zelje
Foto: Marko Jurinec/PIXSELL
24.10.2015.
u 23:30

Po čemu je specifično? Odlično je za kiseljenje, s listovima koji su tanki ali čvrsti – idealni za sarmu

Slovensko Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i prehrane uložilo je Europskoj komisiji prigovor na zahtjev Hrvatske za registraciju varaždinskog zelja oznakom izvornosti na razini Europske unije. Slovenci imaju rok od dva mjeseca za obrazloženje pa, ako je riječ o značajnijem prigovoru, postupak bi se registracije mogao zakomplicirati.

U igri velik novac

U Varaždinskoj županiji kažu da ne znaju razlog protivljenja susjeda.

– Očito Slovenci stavljaju prigovore na sve proizvode u pograničnom području, sjetimo se istarskog pršuta i terana, koji se nastoje zaštititi na razini EU, pa su tako stavili i prigovor na varaždinsko zelje. Što su pravi razlozi, doznat ćemo za dva mjeseca. Nadam da zbog toga nećemo mijenjati povijest varaždinskog zelja budući da pisani tragovi o njemu sežu čak do 18. stoljeća – kaže dr. sc. Dragutin Vincek, pročelnik za poljoprivredu i zaštitu okoliša Varaždinske županije.

Slovenija smatra da Hrvatska krši članak Uredbe o sustavima kvalitete za poljoprivredne i prehrambene proizvode, koji propisuje i to da se ne može registrirati isti naziv kakav je već upisan u registar te ako registracija naziva zbog ugleda, priznatosti i duljine uporabe žiga može dovesti potrošača u zabludu o pravom podrijetlu. Neslužbeno doznajemo da se Slovenija poziva na to da su u toj državi na sortnu listu upisane i dvije sorte zelja koje u nazivu imaju pridjev varaždinsko, pa proizvođači koji ne bi ispunjavali strogo propisane uvjete proizvodnje više se ne bi smjeli koristiti nazivom varaždinsko zelje. Slovenija je te sorte nazvala “varaždinsko 2” i “varaždinsko 3”. U igri je velik novac, posebno u prodaji sjemenskog materijala.

Na listi od 2013.

Varaždinsko zelje, koje se proizvodi se od sorte varaždinski kupus, od 2013. godine nalazi se na sortnoj listi EU. Na cijeni je kao odlično za kiseljenje, što je, tvrde proizvođači, i glavna prednost pred ostalim sortama. Listovi su svijetlo maslinastozeleni, gorkasto-ljutkastog okusa i oštra mirisa po svježem zelju. List je tako tanak da se, kad se stavi na dlan, preko njega naziru prsti, a kako je elastičan i čvrst, idealan je za pripremu sarme.

>> Tihomir Jakovina: Ogulinsko zelje slijedi još 14 proizvoda

Komentara 17

DU
Deleted user
05:12 25.10.2015.

Ma jel stane ta cijela glavica zelja u Sloveniju?

OK
okus
00:53 25.10.2015.

Varaždin 2 i 3? Od kud im pravo? Varaždin je u Slo????

BE
berija
00:49 25.10.2015.

A kranjska kobasica? Koliko sam provjerio na karti, Varaždin je još uvijek u Hrvatskoj. Kao što Slovenci brane uporabu naziva "kranjska kobasica" tako i naši imaju pravo braniti uporabu naziva "varaždinsko zelje". Slovenci, jest da vam je premijer Milanovićev prijatelj ali otkantajte.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije