– Pacijenti više neće biti pismonoše između obiteljskog i bolničkih liječnika – kazao je ministar zdravlja Siniša Varga. Do kraja godine, naime, polovica bi hrvatskih bolnica trebala biti informatički spremna pa pacijenti ne bi više fizički nosili uputnice u bolnicu, odlazili po nalaze i otpusna pisma nakon bolničkog liječenja.
Te će dokumente elektroničkim putem razmjenjivati njihov liječnik opće prakse i bolnički liječnici. Za godinu dana to bi trebalo zaživjeti u svim bolnicama, i to će ujedno isključiti mogućnost paralelnog naručivanja jednog pacijenta na isti pregled u više bolnica, napominje Varga. U 2015. godini će se početi raditi i na e-kartonu pacijenta. Tatjana Prenđa Trupec, v. d. ravnateljica HZZO-a, rekla je da je ta ustanova smanjila liste čekanja u dijelu pretraga. – U 36 od 48 bolnica djeca do 18 godina sada dolaze na red unutar 90 dana, što je bio cilj. Na UZV srca se kraće od 90 dana čeka u 14 bolnica od 29, u 12 bolnica od 19 s kojima je ugovorena djelatnost hematologije čeka se kraće od 30 dana te u 18 od njih 23 na onkologiji se čeka kraće od 30 dana – kaže Prenđa.
Varga tvrdi da ortodontsku terapiju sada 1853 djeteta čekaju u prosjeku 387 dana, a prije je 4060 djece čekalo u prosjeku 845 dana. Prenđa je najavila i “češljanje” listi za MR i CT.
>> Varga: Apsolutno nitko neće biti zakinut izlaskom HZZO-a iz riznice
Još samo da i nalaze drugih specijalista riješi na isti način, a ne da unutar jedne zgrade (doma zdravlja), gdje su svi umreženi, specijalist unese podatke u svoj kompjuter, odštampa ga i taj papir pacijent nosi svojem liječniku koji ga prekucava u svoj kompjuter.