SRJ - HRVATSKA

Varteksu vraćeno tridesetak prodavaonica u Srbiji

06.11.2002.
u 00:00

* Varteks predlaže nacionalnu strategiju nastupa hrvatskih tekstilnih tvrtki na tržištima bivše države

Miljenko Vidaček, predsjednik Uprave varaždinskog Varteksa, jučer je obznanio javnosti da je rješenjem Saveznog ministarstva pravde SRJ Varteksu vraćeno u posjed tridesetak trgovina i robnih kuća na području Srbije, Vojvodine i Kosova. Rješenja su dostavljena za svaku Varteksovu maloprodajnu trgovinu i postala su pravomoćna. To, pak, znači da sada već bivši korisnici tih Varteksovih prodavaonica, srbijanske tvrtke Yumco iz Vranja i Uzor iz Valjeva, nemaju pravo žalbe na rješenja Saveznog ministarstva pravde SRJ.

Prodaja robe i drugih hrvatskih tekstilaca

Knjigovodstvena vrijednost vraćenih trgovina i robnih kuća Varteksu procijenjena je na 10 milijuna eura, ali je sigurno da su ukupno 33 prodajna objekta, koja raspolažu s ukupno 8000 četvornih metara prodajnog i skladišnog prostora, znatno vrednija zna li se da se svi oni nalaze na najboljim lokacijama u Beogradu, Nišu, Kragujevcu, Valjevu, Subotici, Prištini i drugim gradovima u Srbiji, Vojvodini i na Kosovu.

- Iako te trgovine nisu bile u Varteksovu posjedu više od desetak godina, još nose njegovo ime. Poslovni su prostori u lošem stanju jer se u njihovu obnovu nije ništa ulagalo, pa su obnova i modernizacija nužni, to više što je to tržište za Varteks iznimno bitno. Varteks je početkom devedesetih na tržištu Srbije godišnje prodavao svoje proizvode u vrijednosti 15 milijuna eura. Za nedavnih posjeta Srbiji uvjerili smo se da na tom tržištu već posluju mnoge bitne tekstilne tvrtke iz Italije, Slovenije i drugih država. Stoga Varteks predlaže nacionalnu strategiju prodaje tekstilnih proizvoda na tržištu Srbije i drugim tržištima bivše države - rekao je Vidaček.

Varteks, naime, već ima svoju maloprodajnu mrežu trgovina u Sloveniji, BiH, Crnoj Gori i Makedoniji, a u Srbiji je prije povrata oduzetih trgovina osnovana tvrtka Varteks plus.

- Sada je prilika da u Varteksovih 70-ak trgovina na tržištu bivše države prodajemo i proizvode drugih tekstilnih tvrtki iz Hrvatske, koje su već izrazile spremnost za to. Uostalom, u Varteksovim trgovinama u Hrvatskoj danas prodajemo kravate, košulje i ostale proizvode tridesetak domaćih tekstilnih tvrtki, pa tu suradnju možemo proširiti i nastaviti izvozom na strana tržišta - zaključuje Vidaček.

Carine 20 do 32 posto

No, ta Varteksova maloprodajna strategija ovisit će o bilateralnim odnosima SRJ i Hrvatske. Jer, na tekstilne proizvode koji se uvoze u Srbiju iz Hrvatske još se obračunavaju visoke carine - od 20 do 32 posto - ovisno o vrsti proizvoda. U Varteksu stoga očekuju potpisivanje sporazuma o slobodnoj trgovini između dviju susjednih država, bez carina i ograničenja. Dobar preduvjet za to je ratificiranje međudržavnog sporazuma o poljoprivredi.

Najveće tekstilno poduzeće u Hrvatskoj, koje zapošljava više od 4000 radnika i izvozom ostvaruje 45 milijuna eura, od države, Fonda za razvoj i zapošljavanje, Ministarstva gospodarstva i HGK-a očekuje i financijsku potporu za svoj projekt izvoza hrvatskih tekstilnih proizvoda na tržišta bivše države. Jer, za najnužniju modernizaciju i obnovu maloprodajne mreže u Srbiji i BiH, primjerice, trebat će investirati sedam milijuna eura. To Varteks, u sadašnjim uvjetima poslovanja, ne može ostvariti sam.

Željko Pavlek

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije