Julianne Smith

Večernji na brifingu američke ambasadorice u NATO-u: Pad drona u Zagrebu nije spomenula

U.S.  Ambassador  to NATO Julianne Smith holds a news briefing in Brussels
Foto: JOHANNA GERON/REUTERS
1/7
15.03.2022.
u 20:40

Poruka iz NATO saveza i iz Washingtona, od predsjednika SAD-a, jest da zona zabrane letenja trenutno nije na stolu. Naš je cilj trenutno prekinuti ovaj rat, natjerati Rusiju da napusti Ukrajinu i zaustaviti napade na ukrajinsku vojsku i neselektivne napade na civile.

Svaka članica NATO-a ima pravo doći u sjedište NATO-a i aktivirati članak 5 koji kaže da je napad na jednu članicu napad na sve, svaki put kad vjeruje da joj se sigurnosno okruženje promijenilo i da je "napadnuta". Posljednjih godina NATO se bavio i različitima načinima primjene članka 5 u novim domenama, poput kibernetičkog prostora. Naši saveznici razumiju da smo svi predani članku 5 i da tu obvezu shvaćamo vrlo ozbiljno i spremni smo priteći u pomoć zemlji koja aktivira članak 5. Članice su sigurne da će NATO biti uz njih, kazala je u utorak američka veleposlanica pri NATO-u Julianne Smith na brifingu za novinare pred sutrašnji ministarski sastanak u NATO-u.

VIDEO: Ruski projektil može doći do Londona u pet minuta, Rusi navode da ga se ne može detektirati

Razgovori o članku 4

Odgovarala je na pitanje o tome što za NATO konkretno predstavlja napad na pojedinu državu članicu u situaciji kad razni dronovi ulaze u zračni prostor Rumunjske i Poljske, a neki i padaju na teritorij NATO članica, odnosno gdje je granica između napada ili nenamjernog ili slučajnog zadiranja u zračni prostor kao posljedica greške u ratnim sukobima. U tom kontekstu nije niti spomenuto, niti se odgovorilo na pitanje o Hrvatskoj, gdje je prije manje od tjedan dana pao dron od šest tona.

Govoreći o zoni zabrane letenja nad Ukrajinom, veleposlanica Smith je istaknula kako je ta opcija isključena.

- Poruka iz NATO saveza i iz Washingtona, od predsjednika SAD-a, jest da zona zabrane letenja trenutno nije na stolu. Naš je cilj trenutno prekinuti ovaj rat, natjerati Rusiju da napusti Ukrajinu i zaustaviti napade na ukrajinsku vojsku i neselektivne napade na civile. Ne želimo širiti ovaj sukob i ne želimo da se konflikt širi iznad i izvan trenutačnog konteksta. Ako uzmemo u obzir nešto poput zone zabrane letenja, to bi nas odvelo u krivom smjeru - istaknula je veleposlanica.

No postoji i šire pitanje, a to je uopće koliko bi zona zabrane leta bila korisna.

VIDEO: Nastavak očevida nakon pada letjelice na Jarunu

- Prije nekoliko dana Rusi su napali vojnu bazu za poduku u zapadnoj Ukrajini, otprilike 15 km od poljske granice. Iz toga smo doznali da je Rusija može napasti iz bombardera u ruskom zračnom prostoru, pa se postavlja pitanje bi li zabrana letenja zapravo imala veliki utjecaj na sposobnost Rusije da napada ukrajinski teritorij - objasnila je.

Komentirajući poljsku inicijativu o borbenim zrakoplovima koji bi preko SAD-a biti predani Ukrajini, što je Washington odbio, kazala je kako svaka članica NATO saveza trenutno pokušava razmisliti o tome što može učiniti - neki nude oružje, neki humanitarnu pomoć, a većina oboje.

- U slučaju Poljske očito su imali neke zahtjeve. Preko svojih kontakata u Kijevu dobili su jasan i glasan zahtjev za Migovima iz sovjetskog doba koje imaju u Poljskoj. Raspravljali smo o toj opciji. Na kraju, SAD je ocijenio da je ova konkretna opcija neodrživa. Bilo je brojnih i još uvijek postoje otvorena pitanja o mehanici stvarnog premještanja ovih zrakoplova iz Poljske u Ukrajinu. Postoje otvorena pitanja o pilotima, o gorivu, o projektilima - kazala je.

Ako dođe do prelijevanja sukoba i ruske agresije na NATO, Washington se drži čvrste linije - članka 5 da se napada na jednu članicu, smatra napadom na sve. No, otkrila je veleposlanica, vode se razgovori vezani za članak 4 koji kaže da će se "članice savjetovati kad god, po mišljenju bilo koje od njih, bude ugrožen teritorijalni integritet, politička neovisnost ili sigurnost bilo koje od članica".

- Skupina zemalja srednje i istočne Europe javila se odmah nakon 24. veljače i podnijela službeni zahtjev za konzultacije kroz taj članak. I imali smo ih. I zapravo, oni se vode cijelo vrijeme kako bi se odgovorilo na njihovu zabrinutost vezano s promjenama situacije na njihovom teritoriju i oko njega. A taj je članak posebno koristan jer omogućuje Savezu da se okupi i čuje od saveznika te odredi koje korake, ako situacija to zahtijeva, treba poduzeti u tom trenutku da odgovori na bilo kakvu vrstu mijenjanje sigurnosnog okruženja s kojim se suočavaju - naglasila je J. Smith.

VIDEO: Dron se srušio i u Rumunjskoj: Navodno je riječ o bespilotnoj letjelici ruske proizvodnje.

Nešto ranije, američki državni tajnik Antony Blinken je u razgovoru s hrvatskim premijerom Andrejem Plenkovićem izrazio duboku zahvalnost za snažnu potporu premijera i njegove vlade Ukrajini, uključujući pružanje sigurnosne pomoći i prihvat izbjeglica, te za aktivnu ulogu Hrvatske u NATO-u, objavio je State Department.

"Ključna uloga Hrvatske"

Kako se navodi u priopćenju koje potpisuje glasnogovornik Ned Price, Blinken je u razgovoru s Plenkovićem ponovno potvrdio potporu SAD-a Ukrajini u suočavanju s nastavljenim ratom ruskog predsjednika Vladimira Putina.

- Državni tajnik je izrazio duboku zahvalnost za snažnu potporu premijera Plenkovića i njegove vlade Ukrajini, uključujući pružanje sigurnosne pomoći i prihvat izbjeglica, te za aktivnu ulogu Hrvatske u NATO-u - navodi se u priopćenju.

- Blinken je istaknuo ključnu ulogu Hrvatske u osiguravanju europske budućnosti cijelog zapadnog Balkana, uključujući i Bosnu i Hercegovinu. Također je pozdravio Strateški dijalog između SAD-a i Hrvatske 17. ožujka, koji će okupiti međuagencijske timove na visokoj razini kako bi razmotrili zajedničke napore za unaprjeđenje zajedničkih prioriteta - navodi State Department. - navodi State Department.

Komentara 19

Avatar AnteDeJure
AnteDeJure
21:26 15.03.2022.

Znaci da je dron "zalutao" pogreskom Ukrainaca. Jer da su ga poslali Rusi, ne bi se propustila ni jedna prilika da se spomene.

SP
Split71
20:54 15.03.2022.

kako vama nije više Jasno da bilo koga boli za nas

ZA
zagabria8
21:34 15.03.2022.

Izgleda da Amerikanci smiruju situaciju dok Europljani i naši histeriziraju i kao da žele proširiti sukob. U tome prednjači Zelenski koji bi najradije cijeli svijet uvukao u njihov sukob. Hvala Bogu da su barem Amerikanci zadržali prisebnost. O našem tzv 'partnerstvu' sa Nato nakon ovoga uopće ne treba trošiti riječi, to je jedan potpuno vazalski odnos koji su naši dobrovoljno izabrali umjesto nas.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?