Devetnaest zemalja EU, među kojima i Hrvatska, usprotivilo se prijedlogu koji bi dopustio uzgoj genetski modificiranog kukuruza vrste Pioneer 1507 na teritoriju EU, no ni tako veliko protivljenje nije uspjelo zaustaviti prijedlog. Ishod rasprave na sastanku Vijeća za opće poslove EU u utorak u Bruxellesu pokazao je, po mišljenju europarlamentarke Biljane Borzan (SDP), da su “pravila jača od građana”.
Velika Britanija, Švedska, Finska, Estonija i Španjolska žele ozakoniti uzgoj genetski modificiranog sjemena kukuruza Pioneer 1507, suzdržane su bile Belgija, Češka, Njemačka i Portugal, a svih ostalih 19 zemalja EU bilo je protiv. No, kako je prema proceduri unutar Vijeća EU potrebna tzv. dvostruka kvalificirana većina, koju mora činiti većina zemalja EU koje istodobno pokrivaju i većinu broja stanovnika EU, ni tabor koji je “za” ni tabor “protiv” nije skupio takvu većinu pa sada Europska komisija može nastaviti proceduru odobravanja spornog sjemena.
– Činjenica je da pravila omogućuju Komisiji da nastavi proceduru i u tome je sve čisto, no postoji jedno veliko “ali”: hoće li EU izgubiti vjerodostojnost među građanima koji su mahom protiv GMO-a sve dok ne dobiju čvrsta, znanstveno potvrđena uvjerenja da GMO nije štetan za okoliš i zdravlje. Takvih nedvojbenih potvrda još nema. EK bi trebala i te kako voditi računa o raspoloženju građana i negativnom stavu 19 država članica EU – kaže Biljana Borzan. Dodala je kako, čak i u slučaju da Vijeće EU odobri uzgoj genetski modificiranog kukuruza, nitko ne može natjerati Hrvatsku da to sjeme uzgaja na svome teritoriju.
Europski povjerenik za zdravlje Tonio Borg tvrdi da su relevantna istraživanja pokazala da je ova vrsta genetski modificiranog kukuruza sigurna za zdravlje ljudi. No, francuski ministar za europske poslove Thierry Repentin upozorio je na štetnost nastavka procedure.
– Ako je većina protiv, ne razumijem kako to možemo uopće prihvatiti, pogotovu uoči izbora za EP. To je opasno za imidž EU, podgrijavat će ideju da EU ne radi ili radi loše. Tko će biračima objasniti da je većina bila protiv, ali da predmet prolazi? – zapitao se francuski ministar.
Za razliku od Amerike i mnogih zemalja u Aziji, EU je vrlo skeptična prema genetski modificiranim organizmima, a odobrenje ovog sjemena kukuruza predstavljalo bi tek treće odobrenje uzgoja GMO-a u EU. Prije je odobren komercijalni uzgoj jednog sjemena kukuruza i jednog sjemena krumpira.
Nismo se mi ulaskom u EU odrekli suvereniteta već i svega ostalog. Nemamo pravo o ničem odlučivati a moćni kapitalisti s one i ove strane bare odlučuju i šta će mo jesti i kako živjeti. Odrekli smo se svega i tak nam i treba. Gdje su sad oni najglasniji koji su nas uvjeravali kako će nam u EU biti bolje? Nek mi neko kaže šta nam je bolje!!