Još danas u Zagrebu traje skup najuglednijih fuzijskih stručnjaka konzorcija EUROfusion koji provodi istraživanja u području fuzije uime Europske unije.
I inače vrlo važan skup u ovom trenutku ima i dodatnu težinu jer se znanstvenici iz Velike Britanije pripremaju za izlazak iz EU, a u Centru za fuzijsku energiju u Culhamu smješten je najveći fuzijski reaktor JET, kojim upravlja EU. Na njemu je do 2023. nužno provesti pripremna testiranja režima rada za deset puta veći reaktor ITER, vrijedan 15 milijardi eura. Neuređeni odlazak Velike Britanije iz EU može poremetiti planove fuzijskih istraživanja. Na sastanku sudjeluje i Tony Donné, direktor EUROfusiona.
– Želimo da Velika Britanija ostane u projektu kao pridruženi partner, što je pozicija slična švicarskoj i donekle ukrajinskoj. Te su zemlje u cijelosti uključene u fuzijski program i plaćaju svoje obveze odvojeno. Bio bi veliki gubitak da nas Velika Britanija sasvim napusti, za njih kao i za Europu, jer tamo je i JET, najveći fuzijski reaktor kojim upravlja EU, barem dok se ne dovrši ITER. Hrvatska je sada vodeći partner u projektu akceleratora DONES zajedno sa Španjolskom gdje će se on graditi, hrvatski su znanstvenici i inače vrlo aktivni – rekao nam je Donné. Direktor Centra za fuzijsku energiju u Culhamu Ian Chapman na sastanku je rekao kako britanska vlada nedvosmislena u traženju statusa kakav ima Švicarska.
– Izuzetno smo zadovoljni i suradnjom s hrvatskom Vladom te smo ostvarili zaista sjajno partnerstvo pa je i to neki čimbenik. Nadamo se da ćemo pronaći rješenje u pregovorima i nastaviti. JET-1 se 87,5 posto financira europskim novcem pa i s te strane želimo da on ostane europskim strojem. I sada ga 85 posto vremena koriste europski stručnjaci. Nitko ne želi sabotirati taj projekt zbog Brexita pa smo sigurni da ćemo naći rješenje – rekao je Chapman.
Ako se brexitom dokaze, da mozes izac iz EU i pri tom zadrzat sve pozitivno za sebe i ujedno odustat od svih obaveza... To je kraj EU. Mislim da cemo eu novcem ipak prije zavsit kineski mist na peljesac!