Premda se tijekom noći postotna razlika između dvoje kandidata ozbiljno smanjila, nakon prebrojavanja više od 90 posto glasova Viktor Janukovič sve je bliži pobjedi na predsjedničkim izborima - pobjedi bez koje je ostao prije pet godina, kada se činilo da mu je politička karijera zapečaćena pobjedom Viktora Juščenka i tzv. Narančaste revolucije.
Gotovo 70 posto ukrajinskih birača ponovno je iskazalo primjernu volju za demokracijom i izašlo na izbore. S obzirom na to da na ukrajinskim glasačkim listićima postoji i opcija "protiv svih", vjerojatno ni Janukovič neće doseći 50 posto glasova.
Premda su iz tabora Timošenko u nedjelju stizali signali da bi premijerka u slučaju poraza mogla pozvati svoje pristaše na ulice u pokušaju da isprovocira još jedno "događanje naroda", to se zasad nije dogodilo i nema naznaka da bi se moglo dogoditi. Gazeta.ru javlja da je Timošenko nakon izbora djelovala umorno i rezignirano, a njezine ranije optužbe o pripremama za krivotvorenje izbora Janukovičevih ljudi ovog puta Zapad i njegovi promatrači nisu podržali.
S druge strane, Guardian javlja da će Timošenko gotovo sigurno ići na sudsko osporavanje izbora, što bi zemlju moglo baciti u još jednu višemjesečnu krizu i nova ulična nadmetanja.
- Mislim da se Julija Vladimirovna (Timošenko, op.a.) mora pripremiti za podnošenje ostavke - izjavio je jučer Janukovič, najavivši da bi u njegovu režimu moglo biti mjesta za - uvjetno rečeno - nova lica koja su ispala u prvom krugu: Sergeja Tigipka i Arsenija Jacenjuka.
Politolozi naglašavaju da će u polupredsjedničkom sustavu Ukrajine najveći izazov biti prevladavanje parlamentarne krize. S obzirom na njegovu jučerašnju izjavu, velika koalicija Janukovičeve Partije regija i Bloka Julije Timošenko ne čini se izvjesnom.
Janukovič je jučer izjavio i da će prioritet njegove vladavine u prvim mjesecima biti ekonomska stabilizacija zemlje, a iz njegova stožera stizale su i najave o liberalizaciji gospodarskog sektora. Janukovičevim dolaskom u predsjednički ured vjerojatno će se osjetno promijeniti vanjskopolitički smjer Ukrajine - premda je zapravo teško predvidjeti njegove poteze i prodrijeti u okruženje u kojem donosi odluke. Od Janukoviča ne treba očekivati transparentnost u radu, antikorupcijske podvige, odgovornost ni osobitu elaboraciju postupaka, odnosno moderno vođenje države. Iza njega stoji jedan od najmoćnijih i najozloglašenijih oligarha postsovjetske Ukrajine, donjecki velemoža i dobrotvor kojeg "nije lijepo kritizirati", Rinat Ahmetov.
Kao kandidat proruski raspoloženog istoka zemlje, Janukovič je najavljivao odustajanje od NATO-a i politiku neutralnosti. Bez sumnje, građani su ga izabrali i da bi poboljšao odnose Kijeva i Moskve, koje je njegov prethodnik Juščenko srozao do kritične razine. No pritom se često zanemaruje da Janukovičev program, koji inače vrvi frazama i populističkim floskulama, uključuje stalno ponavljanu ambiciju članstva u EU. S jedne strane, Janukovič najavljuje da će rehabilitirati ruski jezik i vratiti mu ravnopravan status, a s druge ga zastupnici te ideje kritiziraju da dosad, čak i kada je obnašao dužnost premijera, nije učinio nijedan konkretan korak o tom pitanju.
nekim nacijama,...fali Tata....