Vi ste svojom odlukom o pristupanju dragovoljnom služenju vojnog roka pokazali da ste spremni doprinositi stabilnosti i sigurnosti naše domovine i pomagati našim građanima. Ukratko, da ste spremni prihvatiti izazov - poručio je državni tajnik u Ministarstvu obrane Tomislav Ivić pripadnicima 23. naraštaja ročnika na dragovoljnom vojnom osposobljavanju prilikom polaganja svečane prisege u vojarni u Požegi.
U trećem ovogodišnjem uputnom roku prisegnula su 324 ročnika, među kojima i 60 djevojaka. Čestitajući ročnicima što su postali dio pobjedničke Hrvatske vojske, Ivić je istaknuo kako su domoljublje i čovjekoljublje preduvjeti za vojnički poziv te kako su upravo te vrline oduvijek vodilja i odlika hrvatskih vojnika.
On je naglasio kako Ministarstvo obrane, uz opremanje i modernizaciju vojske, sustavno i intenzivno radi na poboljšanju životnih i radnih uvjeta za pripadnike Oružanih snaga.
Zamjenik načelnika GS OSRH general-pukovnik Drago Matanović naglasio je kako se Hrvatska vojska razvija prožeta domoljubljem i pobjedničkim duhom stečenim u Domovinskom ratu te iskustvima iz međunarodnih operacija potpore miru. Poručio je ročnicima da oni nastavljaju razdoblje slavne hrvatske povijesti te postaju nasljednici hrabrih hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata, kao i dio obitelji pobjedničke Hrvatske vojske.
– Nabavom novih sredstava i opreme, sustavnim i stalnim uvježbavanjem razvijamo nove sposobnosti. No, ipak, najviše nas veseli interes vas, mladih ljudi za ulazak u obrambeni sustav jer vi ste zalog za budućnost – rekao je Matanović.
Tijekom osam tjedana proći će kroz nekoliko faza obuke, i to u požeškoj vojarni, na logističkom vježbalištu "Glavica" te na strelištu u Novom Selu, a obuka će obuhvatiti niz programskih područja kao što su rukovanje osobnim oružjem, kretanje, komuniciranje, zaštita, reakcije, vojna služba, tjelovježba i psihološka priprava ročnika. Od početka uvođenja dragovoljnog vojnog osposobljavanja 2008. godine, obuku je uspješno završilo 7500 ročnika, među kojima je 877 žena.
Da li postoji neki postotak ili se može desiti da su 50% vojske žene? Mislim nemam nista protiv žena ali to je ipak vojska. Ne daj Bože rata ali stvarno mi nije jasno kako bi funkcionirala vojska žena?