Europa je bogata dvorcima koji kriju mračne tajne iz daleke prošlosti. Njihovim dugim hodnicima navodno prolaze duhovi i odzvanjaju čudnovati zvukovi. Ovo su najukletiji dvorci u Europi.
1. Dvorac Eltz (Njemačka)
Dvorac Eltz već je gotovo 900 godina u vlasništvu iste obitelji. U ovom se dvorcu nalazi najukletija soba u cijeloj Njemačkoj. U pitanju je soba grofice Agnes za koju legenda kaže da je umrla braneći dvorac od neželjenog udvarača, viteza Braunsbergera. Nije se htjela udati za udvarača, već je odlučila priključiti se vojsci u obrani dvorca. U krvavom napadu na dvorac ubio ju je vitez zamijenivši je za muškarca. Kruže priče da njezin duh još obitava u toj sobi.
2. Dvorac Moosham (Austrija)
Poznat kao vještičji dvorac smatra se najukletijim od svih dvoraca. Čak 139 ljudi bilo je optuženo i pogubljeno zbog optužbe za vještičarenje upravo u Mooshamu. Pretežito su žrtve bile muškarci, a nažalost, među pogubljenima bilo je i 39-ero djece. Navodno njihovi duhovi od tada opsjedaju ovaj dvorac.
U 19. stoljeću dvorac je slovio kao mjesto na kojem se skupljaju vukodlaci. Oko dvorca često se nailazilo na mrtve jelene i goveda pa su mještani počeli sumnjati da je dvorac postao mjesto za okupljanje vukodlaka.
VEZANI ČLANCI:
3. Dvorac Leap (Irska)
Ovaj dvorac ima dugu, ali groznu povijest zbog čega se smatra najukletijom zgradom u Irskoj. Iza njegova nastanka stoji klan O'Bannon i bio je njihovu vlasništvu sve dok ga nije zauzeo zloglasni klan O'Carroll. Sumnja se da je Teige O'Carroll ubio vlastitog brata u kapeli dvorca koja je ostala poznata kao Krvava kapela. Tijekom obnove 1990-ih pronađen je tajni prolaz koji je vodio do podzemne tamnice u kojoj su se nalazili ostaci ljudskih kostura.
4. Dvorac Predjama (Slovenija)
Dom duha Erazma Predjama, viteza koji je više od godinu dana prkosio opsadi austrijske carske vojske, sagrađen je na 123 metra visokoj i oštroj litici ispred jame po kojoj je nazvan. Uvršten je u Guinnessovu knjigu rekorda kao najveći špiljski dvorac na svijetu. Legenda kaže da je Predjama poražen nakon što ga je izdao njegov sluga i od tada njegov duh čeka na osvetu. Dvorac je navodno poslužio kao inspiracija autoru serije Igra prijestolja.
5. Dvorac Sannazzaro (Italija)
O paranormalnim iskustvima u dvorcu na jugu Italije njegova sadašnja vlasnica Ludovica priča u svojim TikTok videima. Ludovica danas autentičan stil iz vremena u kojem je nastao dvorac. Oblači kostime iz toga doba, a potom u njima rekreira scene iz popularnih Disneyevih filmova.
Dvorac je star više od 900 godina, a čine ga 18 spavaćih soba, devet kupaonica, plesne dvorane, kapelice, ali i tajni prolazi u kojima se noću mogu vidjeti prikaze u bijelom, čuti nepoznati koraci i nejasni glasovi.
6. Dvorac Trakošćan (Hrvatska)
Dvorac Trakošćan sagrađen je u 13 stoljeću kao osmatračka utvrda. Prema legendi, ime je dobio po tračkoj utvrdi iz vremena antike ili po vitezovima Drachenstein koji su u to vrijeme vladali tim područjima. Poznata je priča o portretu grofice Klotilde Drašković koji se nalazi u dvorcu. Svima koji promatraju grofičine oči čini se kao ih prate neovisno u kojem se smjeru oni kretali.
Neki kažu da se portret nekada i preokrene naopačke, a kruže glasine i da se u njemu krije moć zbog koje se u Trakošćanu svake godine rodi žensko dijete s prodornim pogledom baš kao što je i grofičin na spomenutom portretu.
7. Dvorac Hohenwerfen (Austrija)
Jedan od najljepših austrijskih dvoraca započeo se graditi još u 11. stoljeću. U prošlosti je imao više uloga. Rabio se kao obrambena utvrda, zatvor i kao centar za obučavanje vojnika. Poznat je po legendi o suđenju Jacobu Kolleru koji je u 17. stoljeću bio optužen za čarobnjaštvo sa 198 sljedbenika, od kojih je njih 138 spaljeno na lomači.
Dvorac je danas poznat po sokolarstvu, treniranju ptica za lov. Ondje žive visoko obrazovani sokolari koji brinu o pticama i treniraju ih. U dvorcu se nalazi muzej sokolarstva, ali ipak je izložba o vještičarenju i čarobnjaštvu najpopularnija među posjetiteljima.
8. Dvorac Bran (Rumunjska)
U podnožju Karpata smjestio se dvorac Bran, poznat kao dom grofa Vlade Tepeša, koji je bešćutno nabijao svoje neprijatelje na kolac i inspirirao književnika Brama Stockera za pisanje kultnog romana "Drakula". Grof Tepeš vladao je u 15. stoljeću, a ostao je poznat jer je zarobljenike pogubljivao tako što bi ih nabio na drveni kolac.
U dvorcu se nalazi mnoštvo prolaza, tajnih soba, hodnika i podrumskih soba. Već godinama u dvorcu se održava izložba pod nazivom "Povijest strašnih bića u Transilvaniji", na kojoj se znatiželjnici imaju priliku upoznati s mitovima i narodnim pričama o vampirima koji su obitavali na tom području.
GALERIJA FOTO Njihova ljepota krije mračnu prošlost: Među ukletim otocima jedan je i hrvatski