Otok Čiovo bori ovih se dana bori s velikom najezdom zrikavaca. Naime, ovi kukci preplavili su selo Žedno u samom središtu otoka, a mještani su i snimili razmjere ove pošasti. Deseci zrikavaca prekrili su tlo, zidove i ograde, što je zgrozilo brojne. Odakle ovakva najezda i kako se nositi s njom, objasnio je za Dalmacija Danas Niko Kasalo, asistent u laboratoriju za evolucijsku genetiku na Institutu Ruđer Bošković.
- Prije par dana sam dobio par dojava o većem broju jedinki iste ove vrste u Splitu, a prošle godine smo imali masovne pojave u Omišu, Splitu i Kaštelima. Imamo i jednu zabilježenu masovnu pojavu vrste D. albifrons u Sinju 1923. godine. Sigurno ih je bilo i više, ali ove stvari se rijetko bilježe - objasnio je.
- Odrasle jedinke ove vrste žive tijekom ljeta i jeseni, u jesen u zemlju polažu jaja koja prezimljuju, a mladi zrikavci se izliježu tijekom svibnja ili lipnja. U videu se vidi da većina jedinki nije odrasla, dakle radi se o nedavno izleženim životinjama. Ovo je potpuno normalna pojava u primorju, ali je brojnost jedinki primjetno viša zadnje dvije godine. O ekologiji ove vrste se ne zna puno, ali neka istraživanja ovog roda su pokazala da povišene temperature pogoduju njihovom razmnožavanju. To naravno nije cijela priča, ali ova i prethodna godina su osjetno toplije od nekoliko prethodnih i to je sigurno imalo utjecaja - dodao je.
Ipak, on očekuje kako bi ih kroz mjesec dana trebalo biti znatno manje, ali se očekuju u cijelom primorju tijekom ljeta.
POVEZANI ČLANCI:
- Nisu otrovni, štetni ili agresivni tako da nema opasnosti, ali ipak treba paziti kad ih se dira jer mogu dosta snažno ugristi. S obzirom na klimatske promjene, možemo očekivati da će ovakve situacije biti češće nego ranije - objasnio je.
Oni su pečeni, delikatesa, pa bi to neki poduzetnik mogao iskoristiti za azijatske turiste.