SURI ORAO

VIDEO Nitko ga nije vidio 70 godina: Kamere uhvatile jednu od najvećih grabljivica kako se kupa u lokvi na Velebitu

Foto: pixabay
1/3
23.10.2024.
u 09:55

Suri orao prepoznat je kao "kritično ugrožena" vrsta u Crvenoj knjizi ptica Hrvatske. U Nacionalnom parku Sjeverni Velebit, jedan par ovih moćnih ptica našao je svoje prebivalište, čime se doprinosi očuvanju ove vrste.

U Nacionalnom parku Sjeverni Velebit, nadzorna kamera zabilježila je nevjerojatan trenutak – mladu jedinku surog orla kako se kupa u lokvi. Ova vrsta, poznata po svojoj veličini i snazi, pripada među najveće grabljivice u Hrvatskoj. Prema Davoru Krmpotiću, edukatoru u Kući Velebita, ova pojava ih je izrazito je iznenadila jer, kako tvrdi, nitko ovu vrstu nije vidio zadnjih sedamdeset godina.

"Sedamdeset godina ili više nije bilo viđenja ove vrste, pa možete i sami shvatiti koliko smo ushićeni." Velebit, kao dio svjetske mreže biosfernih rezervata, dom je mnogim zaštićenim životinjama. Veterinar Jadranko Boras iz zoološkog vrta naglašava: "Imamo gotovo sve ptice pjevice i grabljivice, a od velikih sisavaca to su vuk, dabar, medvjed, ris, divlja mačka." 

Ovaj orao je stanarica Hrvatske, gnijezdi se u priobalnim planinama, Gorskoj Hrvatskoj te na velikim otocima poput Krka, Lošinja, Cresa i Pelješca, s procijenjenom populacijom od oko 30 parova. Suri orao prepoznat je kao "kritično ugrožena" vrsta u Crvenoj knjizi ptica Hrvatske. U Nacionalnom parku Sjeverni Velebit, jedan par ovih moćnih ptica našao je svoje prebivalište, čime se doprinosi očuvanju ove vrste. Suri orao ima dužinu tijela od 80 do 92 cm i raspon krila od 190 do 230 cm. Odrasle ptice prepoznatljive su po tamnosmeđoj boji, dok su im zatiljci svjetliji i zlatniji s godinama, kažu in Nacionalnog parka Sjeverni Velebit. 

>>> VIDEO Kamera u NP Sjeverni Velebit zabilježil je mladu jedinku surog orla na kupanju

Zajedničkim naporima nacionalnih parkova i zooloških vrtova diljem Hrvatske, ugrožene vrste nastoje se sačuvati za budućnost. Boras za Dnevnik.hr objašnjava važnost simbioze između parkova i zooloških vrtova, u kojima se vrste razmnožavaju i vraćaju u prirodu. Krmpotić dodaje da Velebit predstavlja istinski rajski vrt koji moramo očuvati zbog neprocjenjive bioraznolikosti.

Bioraznolikost Velebita dodatno je potvrđena nedavnim viđenjem bizona, što je izazvalo veliku pozornost javnosti. Mario Brkljačić, koji je bizone nabavio iz Češke, otkrio je da ih je kupio na farmi koja ima stotinu tih životinja. „Nismo imali problema s dokumentacijom, sve institucije znaju da ih imamo. Držimo ih iz zabave već nekoliko mjeseci,” rekao je Brkljačić. Državni inspektorat potvrdio je da su tri bizona uvezeni s urednom dokumentacijom iz Austrije, no vrsta nije specificirana.

>>> FOTO Najopasnije životinje na svijetu: Najopakija je odgovorna za smrt čak 750.000 ljudi godišnje

1/26

Komentara 1

Avatar zekoslav mrkva
zekoslav mrkva
12:29 23.10.2024.

Top! Više vridi jedan par surih orlova nego cili Pantovčak, skupa sa crvenim savjetnicima!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije