CNN je objavio ekskluzivnu videosnimku koja postavlja pitanja o događajima koji su se odvijali 26. kolovoza 2021. godine ispred zračne luke u Kabulu u Afganistanu. Tada se, naime, dogodio samoubilački napad na zračnu luku u kojem je ubijeno 13 američkih vojnika i oko 170 afganistanskih civila. Do napada je došlo dok su američke trupe pokušavale pomoći Amerikancima i Afganistancima da pobjegnu iz te zemlje nakon talibanskog preuzimanja vlasti.
Snimka CNN-a, snimljena "go-pro" kamerom američkog marinca koji je osiguravao sigurnost u području, prikazuje američko vojno osoblje kako zauzima obrambene položaje nakon eksplozije. Čuje se povremena pucnjava, a prema informacijama talijanske Agenzije Nova, nakon eksplozije došlo je do najmanje 11 vatrenih okršaja u roku od četiri minute. Ovo izaziva sumnje u broj vatrenih okršaja navedenih u istrazi američkog Ministarstva obrane, koja je izvijestila o samo tri simultana vatrena obračuna.
EXCLUSIVE: New video evidence uncovered by CNN significantly undermines the Pentagon's account of an ISIS-K suicide attack outside Kabul airport during the American troop withdrawal from Afghanistan in August 2021.
— CNN International PR (@cnnipr) April 24, 2024
Full report here: https://t.co/RTTnHBPyA9@npwcnn @mickbk pic.twitter.com/DO2dwZms7U
Ranije je Pentagon tvrdio da su sve žrtve događaja ispred zračne luke u Kabulu rezultat jedne eksplozije, dok su svjedočanstva o pucnjavi pripisivali "općoj zbunjenosti". Međutim, CNN je dovelo u pitanje rezultate istrage, citirajući svjedoke, uključujući desetak američkih vojnika prisutnih na mjestu događaja, koji su željeli ostati anonimni zbog straha za vlastitu sigurnost. Također su citirali afganistanskog liječnika koji tvrdi da je iz tijela ranjenih osoba osobno izvadio metke te lokalne zdravstvene radnike koji su govorili o "desecima žrtava" među Afganistancima zbog rana od vatrenog oružja.
Vojska i afganistanski civili koji su razgovarali s CNN-om rekli su da su čuli gotovo desetak pucnjava nakon eksplozije, što je više od uobičajenog za pucnjave upozorenja za rastjerivanje gomile u tom području. Svjedoci su također sugerirali mogućnost da su američke trupe, vjerujući da su napadnute, možda ubile afganistanske civile.
VEZANI ČLANCI:
ISIS-K, ili Islamska država Khorasan, izvršila je napad u 17 sati po lokalnom vremenu detoniranjem bombe koju je nosio samoubojica unutar betonskog koridora ispred Abbey Gatea, jednog od ulaza u međunarodnu zračnu luku Hamid Karzai u Kabulu. U to vrijeme područje je bilo prepuno stotina Afganistanaca svih dobi koji su se nadali ući u jedan od američkih teretnih zrakoplova koji su napuštali Afganistan, bježeći od talibana.
Pentagon je prvotno inzistirao na tome da su svi smrtni slučajevi i ozljede bili posljedica eksplozivne naprave i kuglica koje je ispalila u gomilu. Iako se priznaje da je bilo pucnjave američkih i britanskih snaga, tvrde da je to bilo ograničeno na tri rafala koja su bila gotovo istovremena - jedan od 25 do 30 metaka koji su u znak upozorenja ispalile britanske trupe i dva rafala američkih trupa usmjerena na osumnjičene militante. Navodno rafali nikoga nisu pogodili.
Spomenuta GoPro snimka marinca prikazuje neprekidno sve što se događalo prije i poslije eksplozije. Prikazuje 11 pucnjava nakon eksplozije, u trajanju od gotovo četiri minute. To je znatno više od tri "gotovo istovremena" rafala koja je spomenula Pentagonova istraga.
Jedan neprekidni rafal od oko 17 hitaca dogodio se nešto više od 30 sekundi nakon što je bomba eksplodirala, dok su u ostalih 10 rafala ispaljena po dva do tri metka. Ni u jednom trenutku na kameri se ne vide marinci kako pucaju niti je tko vidljivo pogođen vatrom. Nije jasno gdje su napadači ni na što pucaju. Snimka prikazuje marince, od kojih su neki prvi put raspoređeni u ratnu zonu, kako trče u zaklon nakon pucnjave i guše se plinom koji se oslobodio kada je eksplozija razderala kanistar na marinčevom pancirnom prsluku.
GALERIJA Tisuće njuškica stiglo u Zagreb: Pogledajte pse iz cijelog svijeta
Američki Pentagon je lagao? Ma nije moguće... 🤣😂