Ruski tenkovi pucali su u petak po ukrajinskoj nuklearnoj elektrani Zaporižje, najvećoj u Europi, izazvavši strahove o budućoj nuklearnoj katastrofi. Napad nije oštetio vitalne instalacije i njezina nuklearna sigurnost nije ugrožena, po ukrajinskim vlasima i Međunarodnoj agenciji za atomsku energiju.
Objavljena je i snimka Energodara, grada u kojem se nalazi elektrana nakon napada. Ovdje su ukrajinske snage pokušale spriječiti ruski napad. Na snimci se vide uništena vozila, nema nikoga, pustoš...
This is what the block post in #Energodar looks like now!#nowar #UkraineRussiaWar #UA #UkraineUnderAttack pic.twitter.com/qdNtVqqB2U
— Glory to Ukraine 🇺🇦 (@GloryUAHeroes) March 4, 2022
Najveća je nuklearka u Europi s totalnim kapacitetom od gotovo 6000 megavata, dovoljno da strujom opskrbljuje četiri milijuna kućanstava. U normalnim vremenima proizvodi petinu ukrajinske električne energije i gotovo pola nuklearne.
Gradnja prvog reaktora počela je 1979. kad je Ukrajina bila dio SSSR-a. Otvorena 1985., elektrana danas ima šest sovjetskih reaktora VVER-1000.
Video: Pogledajte snimke sinoćne borbe i požara zgrade u kompleksu nuklearne elektrane Zaporižje
Životni vijek tih reaktora je između 40 i 60 godina ili više ako se tehnološki moderniziraju. Radi se o tlačnim lakovodnim reaktorima koji se smatraju među sigurnijima. Sigurniji su od onih černobilskih. Nuklearke u Balakovu u južnoj Rusiji, na Volgi, i bugarski Kozloduj na Dunavu imaju sličnu tehnologiju. Lakovodni tlačni reaktor ima i nuklearka u Krškom.
Ukrajinske vlasti tvrde da je ruski napad u petak izazvao požar u zgradi za obuku osoblja i u laboratoriju. Nakon nekoliko sati nesigurnosti, lokacija je osigurana, a reaktori su sigurno ugašeni, objavili su američki dužnosnici. Požar su ugasili ukrajinski vatrogasci.
Više o ratu u Ukrajini čitajte OVDJE.
Pa struka kaže da se ne smije granatirati u nekom perimetru oko nuklearnih postrojenja. Osim ako vojska ne kaže drukčije. Normalnoo da će Rusi reći na kraju da nisu to oni, nego Čečeni.