PROMO

Vipnet zakladi „Hrvatska bez mina“ donirao 800.000 kuna

razminiranje
Željko Lukunić/Pixsell
PR
Autor
PR članak
13.10.2011.
u 09:01

Ovom donacijom ukupna Vipnetova donacija u 11 godina dostigla je 10 milijuna kuna, čime je Vipnet i dalje najveći privatni donator za razminiranje u Hrvatskoj

Vipnet je zakladi „Hrvatska bez mina“ donirao 800.000 kuna, koji će se iskoristiti za razminiranje 70.000 četvornih metara zemljišta Tulovih greda u Parku prirode Velebit. Ovom donacijom ukupna Vipnetova donacija u 11 godina dostigla je 10 milijuna kuna, čime je Vipnet i dalje najveći privatni donator za razminiranje u Hrvatskoj.

Područje Tulovih greda jedno je od najatraktivnijih unutar Parka prirode Velebit. Redovito privlači velik broj posjetitelja – planinara, alpinista i turista, a široj je javnosti poznato kao lokacija na kojoj je sniman film o indijanskom poglavici Winnetouu. Tulove grede su tijekom Domovinskog rata postale zona razdvajanja zaraćenih strana, što je rezultiralo miniranjem njegovog šireg područja.

- Cilj našeg ulaganja u razminiranje je osigurati sigurnost i nesmetanu komunikaciju među ljudima što i činimo punih 11 godina. Ovo je treći put da će se od Vipnetove donacije razminirati područje Velebita, prirodno i turistički vrlo značajno područje u Hrvatskoj. Cesta koja prolazi preko Tulovih greda bila je važna poveznica Dalmacija i kopna kroz povijest, a ovom donacijom postat će ponovno sigurno odredište i olakšat će komunikaciju među regijama – rekao je Mladen Pejković, predsjednik uprave Vipneta.
Ulaganje u razminiranje ključna je strateška odrednica Vipnetovog društveno odgovornog poslovanja „Kretanje.Komunikacija.Život.“ koji naglašava osnovne ljudske potrebe: potrebu za slobodnim kretanjem, komunikacijom te pravo na siguran život.

U Hrvatskoj je od 1998. ukupno razminirano preko 355 četvornih kilometara zemljišta, u što je trošeno 3,6 milijarde kuna. U istom razdoblju, na minski sumnjivom području, ukupno je stradalo 309 osoba, od kojih 113 smrtno.

- Zadaća zaklade „Hrvatska bez mina“ je upoznati javnost s problemom minskih područja diljem Hrvatske i prikupiti novac za razminiranje. Prema Otavskoj konferenciji, Hrvatska bi do 2019. trebala postati zemlja bez mina, što je vrlo ambiciozan rok te će biti potrebno puno truda da se ostvari. Zato se nadam da će se i drugi poslovi subjekti voditi primjeromVipneta – istaknula je upraviteljica zaklade „Hrvatska bez mina“ Đurđa Adlešič.

Područje Tulovih greda, točnije  70.000 kvadratnih metara turističko atraktivnog dijela Parka prirode Velebit bit će razminirano u nekoliko faza. Velebitsko područje i dalje je suočeno s poražavajućim podacima o prisutnosti mina prema kojima opasnost predstavlja čak 30 četvornih kilometara sumnjivih površina.

- U skladu s nacionalnim programom protuminskog djelovanja, uklanjanje sumnjivog područja u parkovima prirode i nacionalnim parkovima jedan je od glavnih prioriteta pri izradi planova razminiranja Hrvatskog centra za razminiranje – kazao je ravnatelj tog centra Zdravko Modrušan.

Fotografije ovog područja svoje će mjesto naći i u putujućoj izložbi  kojom se želi ukazati na važnost razminiranja kao preduvjeta za ostvarenje osnovnih ljudskih prava.

- Prva izložba fotografija poznatih fotografa Mare Bratoš, Ivana Kovača i Jasenka Rasola, održat će se u Zagrebu 15. i 16. listopada ispred Vip centra u Gajevoj ulici, dok će građani Osijeka i Zadra imati priliku pogledati izložbu na Trgu Ante Starčevića u Osijeku i na zadarskom Narodnom trgu 22. i 23., odnosno 29. i 30. listopada – kazala je Dubravka Jusić, rukovoditeljica Korporativnih komunikacija Vipneta. 

Ključne riječi

Želite prijaviti greške?