BORBA PROTIV VLADE

Višemilijunski štrajk u Indiji zbog privatizacijskog plana vlade

Foto: ANUSHREE FADNAVIS/REUTERS/PIXSELL
1/3
08.01.2020.
u 16:59

Nitko za sada nije potvrdio tu brojku. Štrajkaši se bore protiv vladinog plana prodaje udjela u državnim tvrtkama poput zrakoplovne tvrtke Air India i naftne kompanije Bharat Petroleum

Milijuni radnika pokrenuli su jednodnevni štrajk širom Indije u srijedu protiv ekonomskih politika vlade i djelomične privatizacije velikih državnih tvrtki, zbog čega je pogođen prijevoz, bankarske usluge i poslovi.

Štrajkaši su prosvjedovali u New Delhiju i nekoliko drugih velikih gradova.

Deset sindikata pozvalo je na štrajk. Radnici su blokirali ceste i željeznički promet te su zatvorili trgovine i poduzeća u državama Assam, Zapadni Bengal, Punjab, Maharashtra i Kerala.

Jedan od najvećih sindikata u Indiji, Središnjica indijskih sindikata (CITU), koji je povezan s Komunističkom partijom Indije (marksisti), tvrdi da u štrajku sudjeluje do 250 milijuna radnika, pogotovo u bankarskom, energetskom, prometnom i rudarskom sektoru te u prijevoz.

Nitko za sada nije potvrdio tu brojku. Štrajkaši se bore protiv vladinog plana prodaje udjela u državnim tvrtkama poput zrakoplovne tvrtke Air India i naftne kompanije Bharat Petroleum.

CITU tvrdi da će tada poslove izgubiti tisuće radnika. Sindikati kažu da je novi Zakon o industrijskom radu "proturadnički" jer omogućava poslodavcima da lakše zaposle i otpuste radnike, dodajući da su radnici nezaštićeni.

Sindikati zahtijevaju rast plaća, veću minimalnu plaću i veću socijalnu sigurnost, rekla je novinarima Subhasini Ali, predsjednica ženske organizacije Komunističke partije Indije (marksisti).

Indijska vlada suočava se s usporavanjem rasta BDP-a. BDP je u posljednjem kvartalu rastao 4, 5 posto, što je najmanje u posljednjih 6 godina.

Vlada je uvela mjere poput smanjenja poreza za strane investitore, fuzije državnih banaka i smanjenja poreza na dobit, čime planira stimulirati ekonomiju.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije