Karl Erjavec, aktualni ministar obrane i jedan od najdugovječnijih slovenskih stranačkih čelnika, koji sjedi u svim vladama od sredine prošlog desetljeća, a hrvatskoj je javnosti dobro poznat kao dugogodišnji šef slovenske diplomacije, borit će se na današnjem kongresu za još jedan mandat na čelu Desusa, stranke slovenskih umirovljenika. Glavna mu je protukandidatkinja ministrica poljoprivrede Aleksandra Pivec, s kojom je u jako lošim odnosima i već je od premijera Marjana Šareca zatražio njezino razrješenje, ali mu Šarec nije udovoljio.
“Alternativne koalicije”
Slovensku politiku i javnost, međutim, najviše zanima kako će se ishod ove bitke odraziti na vladajuću koaliciju. Burni pretkongresni zapleti opravdavaju zaključak kako se na kongresu Desusa neće odlučivati samo o tome tko će naredne četiri godine voditi stranku, nego i o opstanku vladajuće koalicije. U medijima se spominje nekoliko mogućih scenarija raspleta, među kojima je i onaj prema kojem bi Erjavec nakon pobjede na stranačkim izborima zbog otvorenog sukoba s premijerom Šarecom mogao Desus povući iz koalicije, što bi gotovo sigurno vodilo u pad manjinske vlade. Spominje se i mogućnost oblikovanja nove koalicije na čijem bi čelu bila opozicijska Slovenska demokratska stranka Janeza Janše, s čelnikom opozicijske Nove Slovenije Matejom Toninom kao mandatarom, premda je upitno koliko je Erjavec spreman na suradnju s Janšom i Toninom, koji je nedavno kao čelnik Komisije za nadzor obavještajnih službi pokrenuo istragu arbitražne afere, kojoj je glavna meta bio upravo Erjavec.
Špekulacije o padu vlade potaknuo je i sam Janša, koji je aktualnu vladu proglasio “klinički mrtvom” i “političkim truplom” videći alternativu u oblikovanju nove vladajuće koalicije. Postoji li mogućnost oblikovanja takve koalicije, vidjet će se idućih tjedana, tvrdi Janša, dok Tonin uvjerava da razgovori o “alternativnim koalicijama” između nekih koalicijskih i opozicijskih stranaka “traju cijelo vrijeme”.
Uoči stranačkog kongresa Erjavec se pismom obratio članstvu Desusa upozoravajući na opasnost da stranku preuzmu druge stranke. Iako nije bio eksplicitan i nije izravno prozvao premijera Šareca, svojim dramatičnim upozorenjem Erjavec sugerira da bi Desus, u slučaju pobjede njegove protukandidatkinje Pivec, mogao postati plijen upravo Šarecove stranke LMŠ, koja je programski najbliža Desusu. Naime, nagađa se o mogućnosti ujedinjenja Desusa i LMŠ-a, koji bi mogao biti zainteresiran za razgranatu mrežu lokalnih Desusovih organizacija, koja LMŠ-u, kao relativno novoj stranci, nedostaje.
Kritike zbog vojske
Erjavčevu pismu stranačkom članstvu prethodile su Erjavčeve otvorene optužbe da se premijer Šarec neprimjereno uključio u unutarstranačku kampanju u Desusu i da favoriziranjem Aleksandre Pivec želi razbiti Desus. Premijer Šarec to je zanijekao iako je iz Šarecovih izjava jasno da nije zadovoljan Erjavcem. Šarec je javno prozvao Erjavca zbog nedavnog kaotičnog povlačenja slovenskih vojnika iz Erbila na sjeveru Iraka. Erjavec je zbog tog povlačenja bio izložen brojnim kritikama, a zatim je izašlo na vidjelo i loše kadrovsko stanje u Slovenskoj vojsci, zbog čega je Šarec navodno razmišljao i o Erjavčevu razrješenju. Rasplet sukoba Šareca i Erjavca uslijedit će ubrzo nakon današnjeg kongresa Desusa.
budimo relani : hrvatska voska je karitas vojska, sva oklopna vozila n sve jžhelikopterje vam donirajo amerikanci.Za male pare se prodate:)