Zbog opće kakofonije i kaosa koji je nastao između Mosta i HDZ-a kada je riječ o kadroviranju, odnosno izboru zamjenika i pomoćnika ministara, a potom i šefova javnih poduzeća – hoće li oni biti politički imenovani ili birani na natječaju – u Vladi su, izgleda, odlučili ubrzati odluku o ukidanju funkcija zamjenika i pomoćnika te povratku državnih tajnika.
Politička imenovanja
Doznaje se da bi kroz dva ili tri mjeseca mogle biti predložene izmjene Zakona o Vladi i Zakona o sustavu državne uprave kojima se u ministarstva ponovno vraćaju državni tajnici, a sadašnji pomoćnici ministara bit će nekadašnji ravnatelji uprava koji će se birati javnim natječajima. Državni tajnici imaju dužnosničku funkciju i oni će biti politički imenovani. Izmjene zakona, doznajemo, piše HDZ-ov zastupnik Davorin Mlakar. Do tih izmjena zakona, Vijeće za suradnju morat će iskadrovirati 20 zamjenika i 90 pomoćnika ministra, a svih tih 110 dužnosnika bit će politički imenovano. Iako su jučer prve informacije govorile da će te izmjene zakona ići već na ovotjednu ili sjednicu Vlade idućeg tjedna, ipak je odlučeno da se zamjenici i pomoćnici izaberu po postojećoj shemi, a da izmjene idu naknadno. To se sada čini kao dvostruki posao.
Zasad je nepoznato hoće li državnih tajnika biti 20 koliko je ministara i koliko će biti ravnatelja uprava. Kada ih je SDP-ova vlada ukidala bilo ih je 66, a ravnatelja uprava 146. Još nije definirano hoće li se danas zaista održati prva sjednica Vijeća za suradnju, a mahom Mostovi članovi uspjeli su proteklih dana stvoriti potpuni šum u komunikaciji, pa je ispalo da svaka strana – HDZ-ova i Mostova – govori različite stvari. I sada je dvojbeno koliko će Vijeću za suradnju biti potrebno vremena da izabere 110 dužnosnika i kako će se oko svih imena postići konsenzus, na čemu inzistira Most. S druge strane, i ministri žele kakvu-takvu autonomiju u izboru svojih prvih suradnika. Dodatna komplikacija nastala je i zbog prijepora hoće li se šefovi javnih poduzeća birati na natječaju ili će biti imenovani. HDZ-ov zastupnik Ivan Šuker u Saboru je govorio o imenovanjima i uzbunio duhove, ali jučer je promijenio priču.
Na kraju mandata
Pojašnjava da je SDP-ova vlada ukinula biranje nadzornih odbora na natječajima i da članovi NO-a javnih poduzeća, koje je imenovala politika, s tom političkom garniturom moraju sada i otići.
– Nema smisla da oni koje je politički postavila bivša vlast sad vode natječaje za uprave javnih poduzeća. Potrebno je imenovati nove nadzorne odbore i onda neka oni postupaju po zakonu o izboru šefova javnih poduzeća – rekao nam je jučer Šuker.
Ponovio je da procedure natječaja zahtijevaju nekoliko mjeseci do izbora kandidata. Bivša SDP-ova vlada u listopadu 2015. godine, dakle na kraju mandata, donijela je uredbu o kriterijima javnog natječaja za imenovanje predsjednika i članova uprava trgovačkih društava u vlasništvu države. HDZ-ovi članovi žale se pak na mostovce jer kažu da nisu koordinirani i da im je teško bilo što govoriti jer nisu sigurni koji su stavovi druge strane. U Mostu pak kažu da oni zagovaraju depolitizaciju i profesionalizaciju državne uprave i da su za izbor kandidata javnim natječajem gdje god to propisuje zakon. Vijeće za suradnju u startu je detektirano kao potencijalna slaba točka zbog brojnih članova (16) i usklađivanja oko potencijalnih kandidata.
>> Prva funkcija u novoj vlasti: Brkić nadzire reforme i imenovanja
>> Morat ćemo politički imenovati čelnike javnih poduzeća, jer je bivša vlada ukinula javne natječaje
Samo one iz HNS po javnim firmama što prije odrežite. Stranka s 1% potpore naroda uhljebila sve svoje članove za direktore javnih firmi.