Vlada uputila Saboru zakon po kojem će se uzimati uzorak DNK od zatvorenika

08.06.2009.
u 13:54

Svi zatvorenici koji služe zatvorsku kaznu dulju od šest mjeseci, prema danas u Sabor upućenom prijedlogu Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvršavanju kazne zatvora, morat će dati biološki materijal radi stvaranja baze podataka DNK. Ovo je nužno, ocijenio je ministar pravosuđa Ivan Šimonović, posebice u slučaju ponavljanja kriminalnih radnji u otkrivanju čega će od pomoći biti biološki trag.

Ministar znanosti, obrazovanja i športa Dragan Primorac ustvrdio je kako ovim zakonom, odnosno uzimanjem biološkog materijala od zatvorenika, od Hrvatske stvaramo sigurnu državu.

Istaknuo je kako prema današnjim statistikama 20 posto kriminalaca počini 70 posto kaznenih djela, a u tome bi ih trebalo spriječiti uzimanje uzorka DNK i stvaranje baze podataka, nadaju se predlagači zakona.

Policija neće smjeti "pendrekom" na maloljetnike
Na sjednici Vlade bilo je riječi i o zaštiti maloljenika tijekom služenja kazni za kaznena djela i prekršaje. Zakon koji je danas upućen u saborsku proceduru prvi put regulira sankcioniranje maloljetnika uvažavanjem specifičnosti te populacije, koje ne smije, kako je naglasio Šimonović, ugrožavati njihovo dostojanstvo.

Sankcije moraju biti primjerene godinama maloljetnika te dostignućima znanosti i prakse, a pred svakog maloljetnika mora biti stavljen pojedinačan program postupanja. Tu je, primjerice, predviđen i boravak na zraku tri sata dnevno.

Osnivanjem Vijeća u gradovima protiv maloljetničkog nasilja
Ovo slovo zakona predviđa pomoć za maloljetnike i nakon otpusta s odsluženja kazne. Definira i uporabu gumene palice koja će se smjeti koristiti samo u slučaju aktivnog otpora maloljetnika. Vatreno oružje ne smije se koristiti, izuzev u slučaju krajnje nužne obrane, objasnio je ministar.

Da bi se zaustavilo maloljetničko nasilje čijem porastu svjedočimo iz godine u godinu, Vlada kreće s programom prevencije, koji bi trebao, prema potpredsjednici Vlade Jadranki Kosor, postići nultu toleranciju na nasilje među mladima i djecom.

Puno prostora će se posvetiti edukaciji te senzibiliziranju mladih o tome što je neprihvatljivo ponašanje među mladima. Posvetit će se puno pozornosti i obiteljskom nasilju, jer kako ističe Kosor, nasilje stvara nasilje. Prije provedbe programa bit će izmijenjeno nekoliko zakona.

Vlada može donijeti dobre dokumente, ali oni neće imati učinka ako se ne provode u lokalnoj zajednici, pa će s tim u vezi biti osnovana vijeća za prevenciju u tim sredinama. Vijeća će okupljati gradske čelnike te sve koji su izravno uključeni u suzbijanje maloljetničkog nasilja.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije