Izbjeglička kriza

Vladao je kaos, no onda su počeli stizati autobusi koji su ih transferirali do granice

Beli Manastir
Foto: Reuters/PIXSELL
1/7
19.09.2015.
u 08:00

Beli Manastir - Primili 11.000 migranata, koliko je i stanovnika

Potpuni kaos, izbjeglice koje pogubljeno glavinjaju cestom, gladni, krvavih tabana, bolesni i iznemogli, takva je bila slika Belog Manastira. Više od 11.000 migranata, baš koliko i jedini baranjski grad ima stanovnika, prošlo je njime jučer do podneva.

– Koliko ima do Slovenije? Gdje je Osijek? Može li nas taksi odvesti do granice? – raspitivao se dvadesetogodišnji mladić, medicinski tehničar iz Sirije. Otišao je, kaže, kada ga je vojska pokušala mobilizirati. – Nisam se htio boriti, pucati – dodaje.

Uskakali kroz prozor

Nervoza se mogla rezati nožem, kulminiralo je tučnjavom između Afganistanaca i Sirijaca na kolodvoru, letjele su šake i kamenje gotovo čitav sat. Policajci su doslovce skrivali oduzete letve, zatrpavali ih u kontejnere kako ih ne bi našli i ponovno se potukli. Kada je oko podneva stigao redovni putnički vlak na relaciji prema Osijeku, izbjeglice su pohrlili prema njemu i ne znajući kamo ide. Uskakali su kroz prozore doslovno gazeći jedni druge. Inače, nakon što su prešli granicu u Batini, smješteni su u belomanastirsku vojarnu, derutnu zgradu bez struje i prozora. Spavali su na dvorištu, uz ceste.

– Pripremili smo 1200 porcija za večeru, a stigle su tisuće gladnih ljudi. Nemamo hrane, jedna cisterna vode kruži od granice do grada 40 kilometara – požalili su nam se u Crvenom križu, čijih je četrdesetak volontera na terenu. Kada su se probudili, Sirijci su krenuli ili na kolodvor u nadi da će uhvatiti vlak u Zagreb odnosno Sloveniju ili pješice prema tridesetak kilometara udaljenom Osijeku. – Iskreno, pojma nemam gdje sam. Baterija mi se ispraznila, na mobitelu nemam GPS – priznao je jedan mladić.

Zbog kaosa na ulicama otkazana je nastava u OŠ Dr. Franje Tuđmana, a neće se održati ni manifestacija “Jesen u Baranji”. Potpuni se preokret pak zbio kada je oko podneva stigla informacija da će policija izbjeglice iz Baranje, ali i Tovarnika, voziti do Mađarske preko Baranjskog Petrova Sela. U 21 autobusu i pet policijskih kombija oko 1300 izbjeglica dovezeno je u prvoj turi pred mađarsku granicu. Vojska sa štitovima i policija dočekali su ih s druge strane.

– Otvarajte vrata, idemo van – mahnuo je hrvatski policajac i izbjeglice su nahrupili na granicu. Uslijedile su dramatične minute, nekolicina ih je pokušala preko polja zaobići službeni prijelaz.

Šatori na mostu

– Mislili smo da nas voze u Zagreb, a onda smo shvatili da smo na mađarskoj granici. Plaši nas ovakav doček Mađara – rekao nam je Adi iz Sirije. Najveći je problem, doznajemo, što izbjeglice ne žele u Mađarsku. Umirila ih je, pak, vijest da će ih mađarski autobusi preuzeti i odvesti na austrijsku granicu, a taj je transfer započeo oko 15 sati. Autobusi stalno kruže Belim Manastirom i okolicom skupljajući izbjeglice kako bi ih prevezli do Beremenda. Vozit će ih i vlak u kojem je 1000 mjesta.

Nakon što je zatvorena granica na mostu u Batini, izbjeglice koje je srbijanska strana pustila iz zemlje ondje su podigli šatore. Općinske vlasti u Čepinu, koji je prihvatio 600 izbjeglica, same su platile autobuse koji su ih prevezli u Zagreb i prema Sloveniji.

Sve priče o izbjeglicama čitajte u našem specijalu Izbjeglička kriza

>>Izbjeglice probili granicu, stigli do slovenske strane

>>Mađari prevoze izbjeglice iz Hrvatske prema Austriji

Komentara 21

Avatar Admin nabijem te
Admin nabijem te
08:38 19.09.2015.

a gle našu policiju!napad na službenu osobu se kažnjavat zatvorom!kaj je ovo???

Avatar Ada
Ada
09:22 19.09.2015.

Zaista bih rado pomogla obiteljima s djecom, djeca nisu ni za što kriva. Vidim ih nekoliko na ovim fotografijama, jer Večernjak se jako trudi pokazati nam žene i djecu. Vidim i većinu fotografija do sad objavljenih po drugim medijima naa kojima su 90 % muškarci u najboljim godinama i pitam se: Gdje su žene i djeca ovih muškaraca? Mislim, ako oni zaista bježe od rata i čuvaju goli život, kome i u kakvim uvjetima su ostavili majke, sestre, žene i djecu? Što je s njima i tko se za njih brine? Kako su ih mogli ostaviti, ako se plaše za njihove živote?

IN
Interman
09:08 19.09.2015.

za one koji neznaju 68% kurana je o ne-muslimanima "nevjernicima". 527 stihova govori o netoleranciji prema "ne-muslimanima" od toga 109 stihova promiče nasilje prema ne-muslimanima. Npr. Stih 9:5 iz Kurana često koriste kad peru mozak svojim budućim bombašima... taj stihstih kaže: Kolji pagane (nevjernike) gdje god da ih pronađeš, zarobi ih, opkoli ih i laži ih, čekaj ih u svakoj zasjedi... evo citat Eng: 9:5-6 But when the forbidden months are past, then fight and slay the Pagans wherever ye find them, an seize them, beleaguer them, and lie in wait for them in every stratagem (of war); Neki će reći nisu svi Mislimani isti, to je istina, muslimani koji žive na zapadnom svijetu su normalni moderni ljudi, slično kao kršćani koji idu jednom godišnje za Božić u crkvu - oni ne prakticiraju pravi Islam kako kazu nostali radikalni muslimani. Ali pazite samo 10 % muslimana žive u modernom svijetu Europskom konitinetu i Americi, Australiji... ostatak žive u Africi i Aziji (bliskom istoku) znači čak ako su tih 10 % miroljubljivi, ostatak 90% ima drugačiji mentalni sklop kojima je normalno da je žena samo predmet a ne osoba, kojima je normalno da po Sharira zakonu ljudima odsjeku glave, ruke i kojima je normalno da plate "krvav novac" da izađu van zatvora. U 2013 u Saudi Arabiji propovjednik je silovao svoju 5 god. kćer i ubio ju je do smrti rasparajući anus - jer je posumljao da "nije djevica", dobio je 8 mj zatvora ali je platio kaznu i izašao iz zatvora odmah... To je kultura koju većina muslimana koja nisu pripadnici zapadnog svijeta štuju... provjerite na interenetu u googlu sve ovo i vidit će te da je istina. Islam je zlo koje pokušava preuzeti zapadni svijet a Saudi Arabija je kupila EU političare da šute i puštaju ih da se šire na zapad.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije