Rušenje ruskog zrakoplova udarac je ruskom zrakoplovstvu, ali udarac koji je u konačnici znatno izmijenio odnos snaga na nebu iznad Sirije u – rusku korist.
Naime, turski napad na ruski bombarder dao je Moskvi puno opravdanje da područje Sirije, ali i zračni prostor njezinih susjeda pokrije raketnim štitom na koji nijedna zemlja današnjice nema odgovor. Samo 48 sati nakon incidenta, Rusija je prerasla u vladara sirijskog zračnog prostora bez čije suglasnosti nitko ne može letjeti tim područjem.
Isti dan kada je turski lovac oborio ruski zrakoplov Su-24, Putin je naredio krstarici “Moskva” da se stacionira pred sirijskom obalom i neutralizira svaku prijetnju koja bi se ruskim zrakoplovima mogla pojaviti dok lete iznad Sirije. Naime, ta ruska krstarica nosi raketni sustav S-300, protuzračni sustav koji ispaljuje rakete velike brzine na ogromne udaljenosti.
Isti onaj sustav kojim je Hrvatska tijekom 1995. prijetila tadašnjoj SAO Krajini, sustav zbog kojega se srpsko zrakoplovstvo tijekom Oluje nije usudilo ući u hrvatski zračni prostor.
Cijeli članak pročitajte u tiskanom izdanju Večernjeg lista ili prelistajte e-izdanje!
Iz Večernjeg izdvajamo i ove teme:
>>SAD protiv radikalnih islamista u BiH, ali i ruskog utjecaja u regiji
>>Sanader na slobodi: Ne vraćam se u politiku
>>Inicijativa Večernjeg: Informatika bi se u škole mogla uvesti već 2016. godine
>>Ni Europska unija nije više protiv ZERP-a
>>HNB: 5 stvari koje banke moraju micati iz ugovora
Pa jesu li bili za zonu zabrane leta ili nisu. Evo su je sada dobili, pa sto se sada zale?