Predsjednik Republike Zoran Milanović u video čestitki u povodu Međunarodnog praznika rada pozvao je na socijalni dijalog i zaštitu najranjivijih dijelova društva u kontekstu krize izazvane pandemijom koronavirusa
Milanović u poruci objavljenoj u petak ujutro ističe da Međunarodni praznik rada ove godine slavimo u posve drugačijim, "nikad viđenim okolnostima" u kojima je pandemija koronavirusa spriječila stotine tisuća ljudi da rade i da zarađuju.
"Kriza je pogodila sve, ali posljedice neće biti za sve jednake. Nejednakost u društvu će se povećati i to je ozbiljna prijetnja i izazov za koji moramo naći rješenje. Sada je izvjesno da će kriza jačati. A potreba da zaštitimo najranjivije dijelove društva bit će sve veća. I zato odmah pozivam na socijalni dijalog", poručio je.
Predsjednik dodaje da država pomaže poduzetnicima da prežive krizu, ali i naglašava da na prvom mjestu "mora biti čovjek, svaka radnica i radnik koji imaju djecu, obitelj i koji moraju plaćati kredit ili najam, režije…"
"Vladine mjere pomogle su za prvu ruku, ali ozbiljni problemi tek dolaze i već sada moramo razmišljati kako ćemo i što raditi", ustvrdio je.
Smatra da moramo biti brzi, pametni i znati "što nam je stvarni interes".
Kao društvo i kao ljudi, ocijenio je, morat ćemo raditi teže, ozbiljnije i pametnije nego do sada, jer se svijet mijenja te će nakon krize neke stvari biti drukčije.
"Tamo gdje nešto nestane, a u svakoj krizi nestaju poslovi, tamo nešto novo mora i narasti. Sačuvajmo ono što možemo, unaprijedimo to, ali gradimo i novo. Poštena plaća za pošteni rad - to je sve što normalan čovjek želi i to je sve što bi normalna država i politika trebale osigurati. U situaciji u kojoj se nalazimo to nam je potrebnije nego ikada prije. I to bez razlike, bez izlike i bez prebacivanja odgovornosti", poručio je predsjednik Republike.
U video čestitki objavljenoj na Facebooku i YouTubeu Milanović je svim radnicama i radnicima, građankama i građanima Hrvatske čestitao Praznik rada "u vjeri da ga nikada više nećemo slaviti u ovakvim okolnostima".
VIDEO: Kako smo nekad slavili Praznik rada
Klasično birokratsko mlaćenje prazne slame, "drugovi, mi bi morali, drugovi, mi bi trebali". Jasno, to što bi mi morali i trebali, u njegovom rječniku znači "vi" i podrazumijeva da će netko drugi osmisliti kako. Jer suhoparni, smisleni planovi što i kako učiniti daleko su ispod njegovog nivoJa. To su dosadne sitnice nedostojne zamaranja njegovog plemenitog mozga.