posao iz noćne more

Vlasnici kafića otimaju im novac iz ruku, a pijani gosti nude brak

'17.03.2012 Karlovac - Toplo i suncano proljetno vrijeme izmamilo je brojne Karlovcane na ulice. Vozili su se na biciklima, sjedili u kaficima. Photo: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL'
'Kristina Stedul Fabac/PIXSELL'
06.04.2012.
u 10:58

– Zbog tisuću ili dvije kuna ne možemo se dovoditi u opasnost. Tražit ćemo zaštitu policije – kaže pročelnica odjela za financije Lidija Malović

U blagajni je bilo 800 kuna. Uzela sam ih, a on mi je novac istrgnuo iz ruke i izderao se: “Ne dam”. Upućene proste riječi, koje ne trpi ni papir, neću ni ponoviti – to je samo jedan od neugodnih slučajeva s kojima se svakodnevno susreću zaposlenice Upravnog odjela za proračun i financije grada Karlovca tijekom pljenidbe novca iz blagajne.

 Služe kao servis

 Od 2500 obveznika plaćanja komunalne naknade, spomeničke rente i poreza na javnu površinu, s njih oko 500 imaju stalnih problema. Dio ugostitelja je među najlošijim platišama zbog čega je i uvedena spomenuta mjera. Međutim, nitko nije očekivao da će taj posao biti toliko mukotrpan, pa i za život opasan. Zaposlenice koje rade na naplati susrele su se i s opasnim psom zbog kojeg se objektu nisu mogle ni približiti.

 – Da ne govorimo o tome da nam pred nosom zalupe vrata i pokažu obavijest zatvoreno, a pijani gosti nude brak – svjedoče gradske službenice. Pročelnica Upravnog odjela za proračun i financije Lidija Malović, koja i sama ‘utjeruje’ dugove, kaže da će zbog svega morati zatražiti zaštitu policije.

 – Ne preostaje nam ništa drugo nego da ubuduće taj posao obavljamo uz pomoć policijskih službenika. Zaposlenice s visokom stručnom spremom sigurno nisu ni sanjale da će jednog dana plijeniti novac po kafićima i doživljavati brojne neugodnosti.

Neki od ugostitelja stalno u blagajni imaju samo 150 kuna, ostalo stavljaju u džep, iako bi novac trebali polagati na žiro-račun. Drugi pak daju 500 ili 600 kuna i poruče nam da dođemo opet. Služimo im kao servis. To je nedopustivo i vrlo ponižavajuće – upozorava pročelnica Malović. Kolika su njihova trenutačna potraživanja, ne može reći jer se iznos dugovanja mijenja svakodnevno. Međutim, njih deset, koji su najveći problemi, imaju dug od po 20-ak tisuća kuna.

 Poduzimaju sve

 – Možda se nekima čini da ne poduzimamo sve. No svima koji su dužni više od tisuću kuna dulje od 90 dana prvo šaljemo opomenu. Potom čekamo još 30 dana. Kada prođe više od šest mjeseci, ide ovrha nad novcem. Zastara slijedi poslije tri godine i u tom razdoblju poduzimamo sve da se dug naplati – kaže pročelnica.

Ključne riječi

Komentara 9

MI
milkman1
12:28 06.04.2012.

Čudno da se ništa ne može. Privremeno zatvorit firmu i rasprodat inventar na držabi radi podmirivanja dugova nije moguće? Vani je to sasvim uobičajeno. Hm, lakše je penzićima, trudnicama, radnicima itd. sjest na račun zbog nepodmirenog plaćanja tv pretplate.

FL
flick
12:32 06.04.2012.

I neka ljudi ne plaćaju! Zašto bi plaćali ovoj komunističkoj državi? Možda fali novca za izgradnju još kojeg četničkog spomenika u Srbu?

PE
perozagreb
13:38 06.04.2012.

Ne otimaju oni tebi, već ti otimaš njima! A država tim novcem kupuje blindirane BMWe.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije