Još se ne zna koliko je ozbiljna rana na glavi koju je Moussa Dadis Camara zadobio 3. prosinca u pokušaju atentata; neki kažu da je lakše ranjen, a neki da se više neće vratiti na čelo vojne hunte koja je u prosincu 2008. preuzela vlast kad je umro dugogodišnji vladar Lansana Conté. Navodni počinitelj atentata, poručnik Toumba Diakte još je u bijegu, a glasnogovornik hunte Idrissa Cherif za organizaciju napada na Camaru optužio je bivše kolonijalne vladare. Gvineja, koja je bila dio Francuske Zapadne Afrike od 1895., jedina je kolonija koja je 1958. prihvatila De Gaulleovu ponudu potpune neovisnosti (ali uz prekid bilo kakve francuske pomoći). Idrissa je za BBC objasnio svoje optužbe:
- Ne bih rekao da optužujem Francusku u cijelosti. Rekao sam da su neke službe iskorištene za taj napad na Camarin život i na režim koji vlada zemljom. U svakom slučaju, to je Bernard Kouchner. On je aktivirao neke mreže da bi promijenio ovdašnju situaciju.
Glasnogovornica francuskog ministarstva Christine Farges na te je optužbe odgovorila:
- Ne želimo ulaziti u bilo kakve polemike s bilo kime u Gvineji. Međunarodna zajednica čeka da Gvineja uđe u tranziciju koja je demokratska i mirna, a to će dovesti do slobodnih i poštenih izbora čim bude moguće.
Odnosi između Francuske i Gvineje zategnuti su do točke pucanja od srijede, kad je Francuska uputila službenu žalbu gvinejskim vlastima jer je sigurnosno osoblje zaustavilo francuskog veleposlanika blizu zračne luke u Conakryju zahtijevajući da pretraži njegov automobil, što je u suprotnosti s Bečkim konvencijama o diplomatskim odnosima.
U Gvineji (koju ponekad zovu Gvinejom-Conakry da bi se razlikovala od Ekvatorijalne Gvineje i Gvineje Bisau) još od kraja rujna vlada kaos na ulicama uz vojne akcije masovna ubojstva; hunta, na čijem čelu je trenutačno Sékouba Konaté, obećala je održavanje izbora nakon dvogodišnjeg "tranzicijskog razdoblja".