Ivan Güttler, zamjenik glavne ravnateljice DHMZ-a i jedan od vodećih hrvatskih klimatologa, naveo je kako je Sredozemlje pogodio treći ovogodišnji toplinski val. Imamo više toplinskih valova nego što je to bio slučaj ranije.
U Grčkoj je došlo do suša i požara, a u našem dijelu Europe dogodila se hladna fronta koja s toplinskim valom donosi nestabilnost. Güttler je komentirao i mogućnost nastanka tornada u Hrvatskoj te smatra kako ne treba zanemariti taj rizik. Treba pratiti radarske snimke i vidjeti javlja li se takva opasnost u našoj sredini, piše Dnevnik.hr.
Güttler je govorio i o toplinskim valovima koje je izravno doveo u vezu s uzrokom sve jačih oluja. Istaknuo je kako su se toplinski valovi događali i u proteklim desetljećima, ali mnogo rjeđe nego danas.
"Nemamo ih više jedan ili dva, nego pet ili šest i frekvencija takvih događaja će rasti i u bliskoj i u dalekoj budućnosti", rekao je i dodao: "Kakva god oluja nastane u atmosferi, njoj će olujne pare biti dostupnije, a ispod nje će biti toplije."
Španjolci bježe od vrućina u trgovačke centre i sade drveće
Španjolsku je zahvatio treći toplinski val ove godine pa se njeni stanovnici skrivaju od vrućine u klimatiziranim trgovačkim centrima, a vlasti šire parkove očekujući visoke temperature i u budućnosti. Stanovnici i brojni turisti u Alicanteu, gradu na obali Sredozemnog mora, sklanjaju se s užarenih ulica u trgovačke centre. Većina ne kupuje ništa nego se hladi u tamošnjim trgovinama.
Vrućine koje u nekim dijelovima Španjolske premašuju 44 celzijeva stupnja prijete zdravlju. U autobusima su izvješene obavijesti putnicima - pijte puno vode i izbjegavajte boravak na suncu.
Grammenos Mastrojeni, zamjenik glavnog tajnika Unije za Mediteran, organizacije sa sjedištem u Barceloni, upozorava da se europske mediteranske zemlje moraju prilagoditi novim klimatskim uvjetima. "Za 15 godina će južna Europa imati klimu sličnu onoj kakvu ima sjever Afrike u zadnjih 4000 godina", rekao je u ožujku.
Dodao je da je stoga neophodna suradnja s neeuropskim zemljama s juga Mediterana, poput Egipta ili Tunisa, koje imaju razvijenu tehnologiju i iskustvo za život i poljoprivredu u takvim uvjetima.
>> VIDEO Neugodni prizori iz Zagreba: Vjetar snažno fijuće, grmljavina odjekuje dok kiša snažno pada
Prošle godine kiša nije pala tjednima i to je bilo zbog klimatskih promjena, ove godine kiša pada svakih dan i pol i to je opet zbog klimatskih promjena. Što se god dogodi ili se ne dogodi, to će biti nešto rekordno i biti će zbog klimatskih promjena. Klima je postala potpuno nepredvidljiva. Prije se bar znalo da kiša uvijek pada u četvrtak popodne.