Vojna hunta koja je preuzela vlast u Maliju izijestila je o potpisivanju okvirni sporazum o prijenosu vlasti privremenom predsjedniku i prijelaznoj vladi, uz opću amnestiju s Ekonomskom zajednicom država zapadne Afrike.
Sporazum su potpisali šef hunte Basole, kapetan Amadou Sanogo, uz svjedoke ministra afričke integracije Obale Bjelokosti Adama Bictogo i nigerijskog ministra vanjskih poslova Nurudena Muhameda.
Prema tom sporazumu vlast preuzima predsjednik parlamenta Dijunkunda Traore koji će obavljati dužnost privremenog predsjednika i organizirati izbore u roku 40 dana. Hunta je taj dogovor postigla u sklopu tranzicije s vojne na civilnu vlast.
Pobunjenici su 22. ožujka izazvali nerede te preuzeli kontrolu nad sjeverom zemlje, uz potporu islamistakoje se povezuje s Al -Qai'dom. Do državnog udara je došlo jer vlast navodno nije dovoljno činila u borbi protiv pobunjenih Tuarega na sjeveru zemlje koji traže neovisnost, a međunarodna zajednica ne priznaje.
Unatoč najavi o prijenosu moći na civilnu vlast, vojna hunta našla se na udaru kritika međunarodne zajednice, uključujući i susjedne države te zapadnoafričke zemlje, koje su joj najavile nametanje oštrih gospodarskih sankcija, poput zabrane putovanja te zamrzavanja imovine.
SAD se brine da politička kriza pogoduje radikalnim islamistima te prijeti teritorijalnoj cjelovitosti zemlje. Nakon što je hunta preuzela vlast, pobunjeni na sjeveru napredovali su u zauzimanju teritorija, a tijekom vikenda zauzeli su i Timbuktu, koji se nalazi pod zaštitom UNESCO-a. Prema nekim navodima, teritorije koje su zauzeli Tuarezi naseljavaju ekstremističke salafističke skupine.