Kada ukrajinska ofenziva završi vidjet će se jesu li ciljevi ostvareni. Ukrajinci su rekli koji su im ciljevi ofenzive te kada će ona početi, što je vrlo neuobičajeno u ratnoj praksi da se najavi protivniku što ćete mu napraviti, rekao je Marinko Ogorec u emisiji U mreži Prvog HRT-a. - Strateški cilj Ukrajine je izbijanje na obale Azovskog mora, razdvajanje ruskih snaga na dva dijela i izbijanje na administrativne granice Krima, nakon čega bi mogli početi s pregovorima - rekao je i dodao kako nije siguran da će to biti ostvarivo.
Na summitu G20 nije došlo do jednoznačnog osuđivanja ruske agresije na Ukrajinu.
VEZANI ČLANCI:
- Do osude nije došlo s toga što zemlje globalnog juga se ne slažu sa zapadom. Po njima rat u Ukrajini nema takve globalne implikacije kakve bi zapad htio. Smatraju da zapad koristeći Ukrajinu želi ostvariti niz drugih ciljeva koji nemaju veze s tim ratom, istaknuo je Božo Kovačević, vanjskopolitički analitičar.
Ogorec smatra kako dolazi do disbalansa u samom sustavu vođenja i zapovijedanja na najvišoj razini unutar Ukrajine, ali kako kaže, sigurno dolazi i do nezadovoljstva s tempom ofenzive iako se to ne želi priznati. - Unutar Ukrajine intenzivira se mobilizacija. Vidljiv je zamor od ratnih operacija - istaknuo je.
GALERIJA Žestok napad Rusa na Kijev
Kijev je osudio izbore koje su nazvali lažnima, a koje je Rusija organizirala na okupiranim ukrajinskim teritorijima.
- Ni održavanje izbora, a ni osuda neće ništa promijeniti što se tiče ruskih planova. Rusija je još prošle godine deklarirala kako ta okupirana područja smatra dijelom svog teritorija. To neće utjecati na tijek rata - smatra Kovačević.
Naglašava kako Zapad, posebno SAD, želi prisiliti Rusiju da se složi s time da se ne može ponoviti situacija iz vremena Hladnog rata kada je Rusija bila glavni suparnik SAD-u i kada je SSSR imao pravo na svoju interesnu zonu na teritoriju Europe. Ogorec smatra kako dronovi nemaju većeg efekta na bojištu. Kako kaže, dronovi koji idu na Moskvu imaju političko-socijalnu dimenziju.
Kovačević sumnja da bi pokret otpora na Krimu značio nekakvu prekretnicu. - Ruske vlasti pomno kontroliraju stanje na Krimu - kaže. Dodaje kako situacija u Rusiji svejedno nije dobra stoga što Rusija koja pretendira na status super sile pokazuje da nije u stanju obraniti ni svoj teritorij i onemogućiti napade dronovima niti na svoju prijestolnicu.
Zaporožje: Novoprokopivka prodor ukrajinske vojske kroz niz obrambenih položaja je već vidljiv i na ratnim kartama. Vidljivo je da su Rusi izgleda napustili i svoja frontalna utvrđenja nove prve linijje (jer je prethodna prva linja davno probijena i praktički uništena). Ukrajinci idu prema jugu po principu da noću očiste dio kojim će izvršiti juriš a danju krenu artiljerijom kako bi krajem dana zauzeli dio po dio teritorija s kojeg su pobjegle ruske snage. Prodor se proširio i novim pravcem Robotyne-Kopany prema zapadu i jugozapadu, teško je govoriti da li je to jurišni prodor ili samo prodor zbog okružavanja i zarobljavanja ruskih snaga. Rusi su se pomirili s porazom i grade i dalje nova obrambena utvrđenja kod Mariupola. I tako već izvjesno vrijeme nisu u stanju adekvatno dostavljati hranu i municiju svojim trupama na "prvoj liniji" jer čim ukrajinski dronovi spaze neku rusku opskrbnu kolonu odmah djeluju HIMARS koje Rusi rijetko uspjevaju pogoditi. Borbe se vode i u predgrađima mjesta Verbova, istoćno od Robotyne pa izgleda ideja o opkoljavanju ruskih izmučenih postrojbi nije bez temelja. Rusi su praktički potrošili svoje elitne padobranske postrojbe, a Wagner je sada zauzet u Africi i nema vojne snage koja bi mogla djelovati kod zaustavljanja ukrajinskog prodora.