VOJSKA I HAKERI

Vojni sustav BiH na udaru brojnih hakera

27.11.2008.
u 23:01

Nedavni hakerski upad na službene internetske stranice Vlade Federacije BiH, na kojoj je federalni premijer Nedžad Branković nazvan pogrdnim imenima“pe…om”, nije “uplašio” čelnike Ministarstva obrane BiH, čiji cjelokupan informatički sustav zasnovan na Microsoft platformi nije zaštićen antivirusnim softverima.

NATO i “provale”
Dapače, spomenuto državno ministarstvo, čiji se čelnici u svakoj prilici hvale kontinuiranim napretkom prema punopravnome članstvu u NATO-u, svoj nezaštićeni informatički sustav stavili su na pladanj hakerima. Iako je većina softvera u Ministarstvu obrane licencirana, još se dijelom radi na starijim računalima na kojima nedostaju licencije za MS Windows i MS Office pakete. Nedavno su u Uredu za reviziju institucija BiH zamjerili tom ministarstvu da posjeduje računalne radne stanice koje nisu povezane sa središnjim informacijskom mrežom te da “uglavnom koriste softver koji nije licenciran”.

Dane su im i konkretne preporuke o kreiranju strategije razvoja informacijskog sustava te kako bi valjalo obuhvatiti projekte u idućih pet godina, kao i projekt WAN mreže s izabranim adekvatnim tipom (tipovima) komunikacije kao preduvjete za uspostavu informacijskoga sustava. Zatraženo je primjereno osiguranje antivirusne zaštite za sve klijente u mreži Ministarstva obrane BiH. Radi zaštite od upada neželjenih posjetitelja traži se uspostava središnje računarske mreže kojom bi upravljao server kao domain controller, formiranje jedinstvenih korisničkih naloga i strukturom lozinki, kojim se povećava sigurnost i omogućuje lakša administracija sustava.

Kaotična situacija
Ovakva kaotična situacija ne vlada samo u ovom ministarstvu već i ostalim državnim institucijama, zbog čega se postavlja logičan upit čemu služi i što radi prošle godine uspostavljena Agencija za razvoj informacijskog društva BiH.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije